Pregled bibliografske jedinice broj: 844572
GOSPODARENJE OTPADNOM PLASTIKOM
GOSPODARENJE OTPADNOM PLASTIKOM // Knjiga sažetaka: XXIII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA / Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013. str. 255-255 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 844572 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GOSPODARENJE OTPADNOM PLASTIKOM
(MANAGEMENT OF WASTE PLASTICS)
Autori
Šola, Iva ; Dolšak, Liljana ; Lovrić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka: XXIII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
/ Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013, 255-255
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
XXIII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
gospodarenje otpadnom plastikom; nedovoljna inspekcijska kontrola; neodgovorno ponašanje proizvođača otpada; uporaba plastičnih proizvoda
(management of waste plastics; inssuficient inspection control; irresponsible waste producers' behavior; use of plastic products;)
Sažetak
Plastične mase poznate su tek oko 100 godina, a njihova intenzivna primjena započinje u drugoj polovici 20. stoljeća. Uporaba plastičnih proizvoda toliko je obilježila prošlo stoljeće da se isto s pravom može zvati i „stoljećem polimernih materijala“. Suprotno uvriježenom mišljenju o štetnosti primjene plastičnih masa, plastični proizvodi, ako se pravilno koriste, smanjuju potrošnju energije zbog svoje manje specifične mase i boljih fizikalnih svojstava. Godišnja svjetska proizvodnja plastičnih proizvoda iznosi oko 245 milijuna tona godišnje, dok se od te količine reciklira samo oko 3 milijuna tona. Problematika primjene plastičnih proizvoda nastaje u trenutku kada ih vlasnik klasificira kao otpad. Zbog nepostojanja sustava za odvojeno prikupljanje plastičnih proizvoda, neodgovornog ponašanja proizvođača otpada i nedovoljne inspekcijske kontrole, većina otpadnih plastičnih proizvoda odlagala se u okolišu. Odloženi plastični proizvodi i dalje nepotrebno zauzimaju prostor na odlagalištima otpada, a otpad odbačen u prirodi narušava kakvoću voda, tla, zraka te štetno utječe na zdravlje ljudi. U svrhu povećanja oporabe i smanjenja onečišćenja okoliša otpadnom plastikom u RH primjenjuju se odredbe Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu (N.N., br. 97/05, 115/05, 81/08, 31/09, 38/10, 10/11), čime je odvojeno skupljanje PET ambalaže drastično poraslo. No, ostala plastika koja nije u sustavu poticaja, poput ambalaže za jednokratnu upotrebu, i dalje se neadekvatno zbrinjava. Budući se odbačena plastika u prirodi razgrađuje vrlo sporo, o problematici gospodarenja otpadnom plastikom potrebno je voditi brigu već pri njenom razvoju i proizvodnji. Premda svijest o potrebi oporabe otpada raste, ona ipak ne drži korak s rastom proizvodnje otpada. U međuvremenu dragocjene sirovine završavaju na odlagalištima, a energija se troši na obradu novih sirovina i proizvodnju novih proizvoda. Razvijeni su brojni postupci oporabe plastičnog otpada u cilju njegovog iskorištavanja. Ne postoji samo jedan prihvatljivi postupak oporabe plastičnog otpada, već su to, ovisno o situaciji, materijalna, energetska ili kemijska oporaba ili njihova kombinacija. Oporabom otpada izbjegava se njegovo odlaganje na odlagalištima, smanjuje se uvoz sekundarnih sirovina, otvaraju se nova radna mjesta u lokalnom gospodarstvu uz istovremeno smanjivanje onečišćenosti zraka, vode i tla. Plastika je samo jedan od materijala dostupnih čovjeku, a čovjek je taj koji je oblikuje i njome se koristi. O čovjeku ovisi hoće li plastika biti materijal čija će upotreba pomoći u rješavanju aktualnih problema u gospodarenju otpadom i klimatskim promjenama ili će čovjek, proizvodnjom plastike te probleme samo produbiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoka škola za sigurnost na radu s pravom javnosti