Pregled bibliografske jedinice broj: 844395
PERSPEKTIVE UZGOJA DIVLJE RUŽE (Rosa canina L.) U HRVATSKOJ
PERSPEKTIVE UZGOJA DIVLJE RUŽE (Rosa canina L.) U HRVATSKOJ // Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo, Zbornik sažetaka / Zdravko Matotan (ur.).
Jakovlje: Hrvatsko agronomsko društvo, 2016. str. 123-123 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 844395 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PERSPEKTIVE UZGOJA DIVLJE RUŽE (Rosa canina L.) U HRVATSKOJ
(CULTIVATION PERSPECTIVE OF DOGROSE (Rosa canina L.) IN CROATIA)
Autori
TOMLJENOVIĆ, Nikola ; ŠEVAR, Marija ; JEMRIĆ, Tomislav ; PEJIĆ, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo, Zbornik sažetaka
/ Zdravko Matotan - Jakovlje : Hrvatsko agronomsko društvo, 2016, 123-123
Skup
9. international meeting: Plant breeding, seed and nursery production
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 09.11.2016. - 11.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
divlja ruža; Rosa canina L.; uzgoj; oplemenjivanje
(dogrose; Rosa canina L.; cultivation; breeeding)
Sažetak
Divlja ruža (Rosa canina L.) u Hrvatskoj je raširena u divljem stanju i najzastupljenija je od vrsta iz roda Rosa. Godišnja potrošnja šipka na svjetskoj razini je oko 45.000 t. Najveći svjetski proizvođači i izvoznici očišćenog šipka bez sjemenki su Peru i Čile, gdje se plod bere ručno uglavnom iz prirodnih staništa. Velike hrvatske prehrambene tvrtke uvoze značajne količine šipka radi prerade u različite prehrambene proizvode poput čaja, džemova i sl. Posljednjih godina raste interes za šipkom kao kulturom zbog njegovih prehrambenih i zdravstvenih vrijednosti. Zreli plodovi sadrže pepeo, sirova ulja, vlakna i proteine, vitamine C, F, A, B1, B2, B3, K, flavonoide, fenole, karotenoide, te minerale, što upućuje na izuzetan potencijal primjene za hranu i dodatke prehrani. Plod šipka sadrži i do 50 puta više vitamina C od naranče. U Hrvatskoj se šipak uzgaja plantažno na svega 25 - 30 ha. U sustavu potpore trenutno je 14 proizvođača na 16, 46 ha od čega je 13, 41 ha ekološka proizvodnja (izvor: APPRRR, RH). Cijena svježeg ploda je 6 kn/kg, a osušenog 14 kn/kg. Uvozni sadni materijal razmnožava se generativno i nabavlja u Hrvatskoj po cijeni od 4, 50 do 6, 00 kn/kom. U uzgoju za plod dostupna je najčešće Rosa canina ´Laxa´, a u proizvodnji se koristi i kao podloga za cijepljenje plemenitih ruža. Ograničenja za veću plantažnu proizvodnju su nedostatak domaćeg sadnog materijala i matičnih nasada i nepostojanje organiziranog otkupa. U oplemenjivanju se najveća pažnja posvećuje prinosu i kvaliteti ploda (sadržaj vitamina C i topive suhe tvari) što je uvjet za veću tržišnu ekspanziju. Osim toga važni su bestrnost, randman, adaptabilnost, otpornost na štetne organizme. Metodama klasične selekcije moguće je iz prirodnih populacija izdvojiti genotipove dobrih svojstava. U ovom radu iznose se dvogodišnji rezultati morfoloških i pomoloških ispitivanja hrvatskih populacija divlje ruže koje reprezentiraju agrobiodiverzitet ove vrste u našoj zemlji, a u cilju izdvajanja poželjne genetske varijabilnosti za potrebe oplemenjivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1781844-1925 - Genetička identifikacija i genetska varijabilnost sorti vinove loze i voćaka (Pejić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb