Pregled bibliografske jedinice broj: 844209
Utjecaj roka sjetve na morfološka svojstva i kompeticijsku sposobnost usjeva facelije (Phacelia tanacetifolia Benth.)
Utjecaj roka sjetve na morfološka svojstva i kompeticijsku sposobnost usjeva facelije (Phacelia tanacetifolia Benth.), 2016., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 844209 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj roka sjetve na morfološka svojstva i kompeticijsku sposobnost usjeva facelije (Phacelia tanacetifolia Benth.)
(Influence of sowing dates on morphological characteristics of phacelia (Phacelia tanacetifolia Benth.)and its competitive ability)
Autori
Ljepoja Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2016
Stranica
30
Mentor
Dujmović Purgar, Dubravka
Neposredni voditelj
Jareš, Dario
Ključne riječi
facelija; rok sjetve; morfološke karakteristike; korov
(phacelia; sowing date; morphological characteristic; weed)
Sažetak
Facelija (Phacelia tanacetifolia Benth.) je biljna vrsta koja je kod nas relativno malo istražena, a porijeklom iz Amerike, Kalifornije. Ova vrsta je u Europu stigla u 19. stoljeću prvenstveno kao ukrasna i medonosna biljka. Cilj ovog diplomskog rada bio je utvrditi morfološka svojstva facelije koja utječu na njenu kompetitivnu sposobnost u borbi protiv korova u različitim rokovima sjetve. Osim navedenih svojstava cilj je utvrditi i ostala morfološka svojstva kako bi se osigurali do sada nepoznati podaci za uzgoj i opis ove kultivirane vrste. Pokus je proveden tijekom 2015. godine na pokušalištu Maksimir, Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Sjetva facelije obavljena je u dva proljetna roka sjetve. Na 20 nasumično odabranih biljaka facelije unutar svakog roka sjetve napravljena su mjerenja i ocjene 20 morfoloških svojstava. Vizualnom metodom praćena je posjećenost entomofaune te zabilježena prisutnost korovnih vrsta. Rezultati istraživanja pokazuju da je rok sjetve utjecao na morfološka svojstva facelije, a time i na njenu kompeticijsku sposobnost. Vrijednosti mjerenih svojstva razlikovala su se između dva roka sjetve. Biljke facelije iz ranog proljetnog roka sjetve su prosječno bile osjetno nižeg rasta i imale su manje listova i cvjetova, te posljedično manju masu od bilajka iz ranog proljetnog roka sjetve. Glavni uzroci manje razvijenosti biljaka iz ranog proljetnog roka sjetve su nepovoljni okolišni uvjeti (suvišak oborina i relativno niske temperature) te slaba priprema tla za sjetvu. U ranom proljetnom roku sjetve zabilježena je prisutnost ukupno 26 korovnih vrsta, dok je u kasnom proljetnom roku sjetve zabilježeno svega osam korovnih vrsta. U ovom istraživanju utvrđena je jača razvijenost biljaka facelije i slabija zakorovljenost usjeva u kasnom u usporedbi s ranim proljetnim rokom sjetve.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb