Pregled bibliografske jedinice broj: 844137
Povezanost osobina ličnosti s načinima suočavanja sa stresom
Povezanost osobina ličnosti s načinima suočavanja sa stresom // 24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Sažetci priopćenja / Pokrajac Bulian, Alessandra ; Miletić, Irena ; Juretić, Jasminka ; Lopižić, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2016. str. 202-202 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 844137 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost osobina ličnosti s načinima suočavanja sa stresom
(Relationship between personality traits and ways of coping with stress)
Autori
Matešić, Krunoslav ; Bogović, Anamarija ; Nakić Radoš, Sandra ; Pačić-Turk, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Sažetci priopćenja
/ Pokrajac Bulian, Alessandra ; Miletić, Irena ; Juretić, Jasminka ; Lopižić, Josip - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2016, 202-202
ISBN
978-953-55079-5-6
Skup
24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.11.2016. - 12.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
suočavanje sa stresom; ličnost; anksioznost
(coping with stress; personality; anxiety)
Sažetak
Uvod: Istraživanja su pokazala da različiti načini koje ljudi upotrebljavaju u suočavanju sa stresom utječu na njihovu tjelesnu, psihološku i općenitu zdravstvenu dobrobit. Međutim, vrlo malo je istraživanja o tome kako različiti načini suočavanja sa stresom općenito utječu na zdravlje te kako su povezani s osobinama ličnosti. Cilj ovog istraživanja je bio ispitati povezanost osobina ličnosti i načine suočavanja sa stresom na različitim uzorcima sudionika koji doživljavaju različitu vrstu stresa. Ne-kliničke uzorke činili su studenti koji su izloženi akademskom stresu te trudnice u zadnjem tromjesečju trudnoće koje se izložene specifičnim brigama i pripremama za normativni životni događaj. Klinički uzorak su činile osobe s anksioznim poremećajima koje su specifične po tome što im svakodnevne situacije predstavljaju problem i većina dana im je ispunjena stresom. Metoda: U ovom istraživanju sudjelovalo je 186 studenata (33 muškarca i 153 žena), 51 trudnica i 48 osoba s anksioznim poremećajem (6 muškaraca i 42 žene). Osim upitnika općih podataka, sudionici su ispunili Upitnik o načinima suočavanja sa stresom (WOC, Ways of Coping) koji ima ukupno 66 čestica raspodijeljenih u 8 ljestvica. Također su ispunili NEO-FFI koji mjeri pet glavnih dimenzija ličnosti u okviru petofaktorskog modela. Rezultati: Kod studenata smo utvrdili pozitivnu povezanosti između neuroticizma i ljestvice distanciranje, prihvaćanje odgovornosti i ljestvice bijeg-izbjegavanje. Također je utvrđeno da je osobina savjesnost u pozitivnoj korelaciji sa planskim rješavanjem problema, a u negativnoj s distanciranjem. Kod trudnica smo dobili pozitivnu povezanost između neuroticizma i ljestvica bijeg-izbjegavanje i prihvaćanje odgovornosti, a negativnu korelaciju između neuroticizma i planskog rješavanja problema. Također smo dobili negativnu korelaciju između ekstraverzije i ljestvice bijeg-izbjegavanje te pozitivnu korelaciju između savjesnosti i planskog rješavanja problema. Kod osoba s anksioznim poremećajem smo dobili da je neuroticizam je negativno povezan s planskim rješavanjem problema, ekstraverzija je pozitivno povezana sa samokontrolom, dok je ugodnost negativno povezana sa samokontrolom. Rasprava: Iz rezultata je vidljivo kako su obrasci povezanosti kod trudnica najsličniji onima utvrđenima na studentima. U obje skupine osobe koje su više neurotične koriste mehanizme zaštite poput izbjegavanja problema te suzdržavanja od bilo kakvog djelovanja, dok osobe koje postižu visok rezultat na ljestvici savjesnost češće koriste analitički pristup rješavanju problema. Slične povezanosti su utvrđene i između skupine trudnica i osoba s anksioznim poremećajem, pri čemu u obje skupine osobe koje postižu visok rezultat na neuroticizmu rjeđe ulažu bilo kakav napor radi mijenjanja situacije. Zaključak: Odnos osobina ličnosti i načina suočavanja sa stresom se pokazao dosljednim i vrlo sličnim na različitim skupinama sudionika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Anamarija Bogović
(autor)
Krunoslav Matešić
(autor)
Ljiljana Pačić-Turk
(autor)
Sandra Nakić Radoš
(autor)