Pregled bibliografske jedinice broj: 844031
U ženskim rukama: primalje i porođaj u Dubrovniku (1815-1918)
U ženskim rukama: primalje i porođaj u Dubrovniku (1815-1918). Zagreb : Dubrovnik: Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku, 2016 (monografija)
CROSBI ID: 844031 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U ženskim rukama: primalje i porođaj u Dubrovniku (1815-1918)
(Childbirth in Dubrovnik (1815-1918))
Autori
Puljizević, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku
Grad
Zagreb : Dubrovnik
Godina
2016
Stranica
268
ISBN
978-953-347-039-9
Ključne riječi
porođaj ; Dubrovnik ; austrijska uprava ; primaljstvo ; licencirane primalje ; priučene babice ; socijalna skrb ; javno zdravstvo ; zakonska regulacija ; liječnici ; medicina ; porodništvo ; žensko tržište rada ; materinja smrtnost ; narodna medicina.
(childbirth ; Dubrovnik ; Austrian administration ; midwifery ; licensed midwives ; lay midwives ; social care ; public health ; legal regulation ; physicians ; medicine ; obstetrics ; female labour market ; maternal mortality ; folk medicine.)
Sažetak
Dolaskom Dubrovnika pod austrijsku upravu početkom 19. stoljeća počele su se intenzivno odvijati promjene u društvenim običajima oko porođaja, tijekom kojih je porođaj od intimnog ženskog i obiteljskog događaja postao predmetom zanimanja medicine te sredstvo državne populacijske politike za demografski rast. U radu su analizirane osobitosti primjene austrijskog načina rukovođenja javnim zdravstvom na porođaj u Dubrovniku, pri čemu se pokazalo da su se upravo u primaljstvu provele najkorjenitije reforme. Praksa primalja je po prvi puta zakonski regulirana, uvjetovana organiziranim stručnim obrazovanjem, ugrađena u državni sustav javnog zdravstva te podređena medicinskim autoritetima. Brojčani parametri pokazuju da je takvo uređenje primaljstva, zajedno s inovacijama u medicini poput antisepse, bitno utjecalo na nisku smrtnost pri porođaju. Provedene reforme u primaljstvu bitno su utjecale, ne samo na demografsku, zdravstvenu i društvenu, već i na žensku povijest. Škola za primalje u Zadru, osnovana 1821. godine, prva je stručna škola za žene u Dalmaciji, a primaljstvo prva moderna ženska profesija. Priliku za stjecanje struke, državnu stipendiju i relativno stabilno zaposlenje iskoristio je i određen broj žena s dubrovačkog područja, što im je, uz prihvatljivu opciju zarađivanja za život, omogućilo i određenu slobodu životnih izbora. Profesionalizacija primalja, iako se primarno odigrala u urbanim sredinama, utjecala je i na običaje oko porođaja na ruralnom području Dubrovnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-5106 - Transformacije kolektivnih i individualnih identiteta u Dubrovačkoj Republici od kasnog srednjeg vijeka do 19. stoljeća (COLINDA) (Vekarić, Nenad, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Kristina Puljizević
(autor)