Pregled bibliografske jedinice broj: 844015
Upravljanje znanjem pri priznavanju i vrednovanju neformalnog i informalnog učenja
Upravljanje znanjem pri priznavanju i vrednovanju neformalnog i informalnog učenja, 2016., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 844015 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje znanjem pri priznavanju i vrednovanju neformalnog i informalnog učenja
(Knowledge management within recognition and validation of non-formal and informal learning)
Autori
Balković, Mislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
05.09
Godina
2016
Stranica
415
Mentor
Šimović, Vladimir ; Dželalija, Mile
Ključne riječi
Vrednovanje neformalnog i informalnog učenja ; koncept jednake vrijednosti ; upravljanje znanjem
(Recognition of prior learning ; RPL ; Validation of non-formal and informal learning ; VNFIL ; equal value ; knowledge management)
Sažetak
Ovaj rad nastao je u okviru razvoja sustava kvalifikacija u Republici Hrvatskoj unutar kojeg do danas nije osmišljen niti implementiran podsustav priznavanja i vrednovanja neformalnog i informalnog učenja. Njega bi prema preporuci Vijeća Europske unije članice EU trebale uvesti do 2018 godine i to slijedeći koncept „jednake vrijednosti“ kvalifikacija stečenih vrednovanjem s onima stečenim u formalnom obrazovanju. Model sustava upravljanja znanjem pri vrednovanju neformalnog i informalnog učenja temelji se na provedbi deset izvornih znanstvenih istraživanja koja su obuhvatila više od 2000 ispitanika i ključne dionike. Kao rezultat istraživanja i proučavanja svjetskih praksi i EU preporuka razvijeni su elementi modela koji predstavljaju izvorni znanstveni doprinos u polju informacijskih i komunikacijskih znanosti. Razrađeni su i opisani elementi organizacijskog i upravljačkog modela uspostave sustava, uz stavljanje naglaska na pitanja poput provedbe provjere znanja, nužnih kadrovskih uvjeta te korištenja ishoda učenja i standarda propisanih unutar registara HKO. Kao potpora uspostavi sustava dizajniran je i model informacijskog sustava i to tako da njegov model podataka bude usklađen sa informacijskim zahtjevima koji proizlaze iz opisa elemenata modela sustava upravljanja znanjem, da može koristiti adekvatne sustave šifriranja kako bi dao podlogu uklapanja u druge relevantne sustave, da dio informacija koje prikuplja mogu poslužiti kao temeljni registar vrednovanih čestica znanja te da prepoznaje moderne koncepte interoperabilnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Visoko učilište Algebra, Zagreb