Pregled bibliografske jedinice broj: 843887
Važnost savjetovališnog rada s članovima obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti
Važnost savjetovališnog rada s članovima obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti // EdukAL 2016 Druga edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti / Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, 2016. str. 27-27 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 843887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost savjetovališnog rada s članovima obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti
(The importance of counseling work with a family member suffering from Alzheimer's diseases fungal)
Autori
Milić Babić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
EdukAL 2016 Druga edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti
/ Mimica, Ninoslav - Zagreb : Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, 2016, 27-27
Skup
Druga edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.11.2016. - 11.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
savjetovanje ; Alzheimerova bolest ; podrška
(counseling ; Alzheimer's disease ; support)
Sažetak
Savjetovanje kao metoda formalne podrške za rad s pojedincem, članovima obitelji i osobama starije životne dobi primjenjuje se u zapadnom svijetu zadnjih nekoliko desetljeća. U svojoj osnovi savjetovanje može imati funkciju mijenjana, osnaživanja za promjenu, podrške, prevencije ili jednostavno poboljšanja kvalitete života osobe ili članova obitelji osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti. Izbor funkcije ili cilja savjetovanja prvenstveno ovisi o potrebama klijenata i njihovoj svjesnosti o cilju koji žele postići u savjetovališnom procesu. Ponekad se pred pojedincem nalaze izazovi koje ne može prevladati uz tzv. nulto savjetovanje odnosno kroz razgovor s prijateljima i osobama iz okoline. U tim situacijama potrebno je potražiti stručnu pomoć od educirane osobe savjetovatelja/ice koja ima usvojene pomagačke vještine i pri tome je nepristrana i visoko etična. Podrška članovima obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti može biti: individualna, grupna, partnerska i obiteljska. U domovima umirovljenika i lokalnoj zajednici raširene su grupe za podršku, a individualni rad se preporuča u situacijama kada je osobi starije životne dobi ili članu obitelji potreban rad jedan na jedan i izravna podrška stručnjaka u povjerljivim uvjetima. Stručnjaci koji vode proces savjetovanja su osobe koje imaju završenu edukaciju i dodatno specijalizaciju za jedan od terapijskih pravaca, iskustvo rada u području savjetovanja i cijeloživotno usavršavanje. Savjetovanje za osobe starije životne dobi u Hrvatskoj je u procesu razvoja i svoje korijene pronalazi u praksi zapadnih zemlja, u radu u lokalnoj zajednici te kroz umrežavanja i suradnju sustava socijalne skrbi i zdravlja. Kontinuirana ulaganja u: educiran kadar, prostorne uvjete i redovite supervizije savjetovatelja put je ka kvalitetnoj podršci članovima obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti