Pregled bibliografske jedinice broj: 843739
Virtualni svijet kao izazov na putu zrelosti
Virtualni svijet kao izazov na putu zrelosti // Izgrađivati zrelu osobnost za plodne međuljudske odnose / Bošnjaković, Josip (ur.).
Đakovo: Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014. str. 125-143
CROSBI ID: 843739 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Virtualni svijet kao izazov na putu zrelosti
(The virtual world as a challenge in the way of maturity)
Autori
Novak, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Izgrađivati zrelu osobnost za plodne međuljudske odnose
Urednik/ci
Bošnjaković, Josip
Izdavač
Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Đakovo
Godina
2014
Raspon stranica
125-143
ISBN
978-953-6935-30-7
Ključne riječi
virtualni ambijent, tehnološke promjene, društvene mreže, videoigre, simulacija, »tekuća arhitektura«, »novi nomadizam«, društvena komunikacija, identitet osobe, zrelost osobe
(virtual environment, technological changes, social networks, video games, simulation, »liquid architecture«, »new nomadism«, social communication, personal identity, personal maturity)
Sažetak
Članak polazi od naglaska da je važno voditi računa o promjenama koje u osobnom i društvenom životu doživljava današnji čovjek u susretu s razvojem tehnologija komunikacije. Zato na početku u osnovnim crtama predstavlja promjene koje je sa sobom donio telefon kao sredstvo komunikacije. Od svojih početaka, u svim fazama razvoja, telefon, a kasnije i mobilni telefon, uvelike je utjecao na navike i načine komuniciranja. Uzimajući u obzir neprestane promjene koje u osobnom i društvenom životu doživljava današnji čovjek u susretu s razvojem tehnologija komunikacije, članak obrađuje odnos između virtualnoga i fizičkog ambijenta u kojem se oni međusobno ne isključuju. Virtualni svijet promatra se kroz prizmu »tekućih arhitektura«, »novog nomadizma« i »otvorenog trga«, kako bi se uočile neke njegove karakteristike koje utječu na svijet današnje djece i mladih. Budući da djeca i mladi najviše koriste virtualne društvene mreže i videoigre, navode se kao primjeri odnosa između simulacije i stvaranja realnih odnosa među osobama. Promišljajući iz te perspektive o izazovu na putu zrelosti, autor polazi od prethodno spomenutih metafora prema zrelosti, koja se manifestira u usvajanju kompetencija za korištenje virtualnog ambijenta i njegovih sadržaja, tražeći ono što je ljudsko: nutarnja kreativnost, spremnost podijeliti s drugima i odgovornost. Za odgojitelje je to sigurno izazov, koji ih vodi prepoznavanju potrebe za zajedničkim hodom s odgajanicima. To znači, ako oni dobro poznaju tehnologiju i njezine domete, odgojitelji će pronalaziti načine da ih upućuju na kompetentno i odgovorno korištenje tih sadržaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti