Pregled bibliografske jedinice broj: 842821
Vinkovačke novine na razmeđu 19. i 20. stoljeća – izvor za proučavanje (slavonske) "Cyrillomethodiane"
Vinkovačke novine na razmeđu 19. i 20. stoljeća – izvor za proučavanje (slavonske) "Cyrillomethodiane" // Šokačka rič 14 - Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem (Slavonski dijalekt izvan hrvatskih državnih granica) / Bilić, A. (ur.).
Vinkovci: Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2017. str. 269-333 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 842821 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vinkovačke novine na razmeđu 19. i 20. stoljeća – izvor za proučavanje (slavonske) "Cyrillomethodiane"
(Vinkovci newspapers at the turn of the 20th century - a source for the study of (Slavonian) "Cyrillomethodiana")
Autori
Lukić, Milica ; Blažević Krezić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Šokačka rič 14 - Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem (Slavonski dijalekt izvan hrvatskih državnih granica)
/ Bilić, A. - Vinkovci : Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2017, 269-333
ISBN
978-953-57381-7-6
Skup
Znanstveni skup Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem, Šokačka rič 14
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 04.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vinkovačke novine ; 19 . i 20. stoljeće ; ćirilometodske teme
(Vinkovci newspaper ; 19th and 20th century ; Cyrillomethodian topics)
Sažetak
Vinkovci su na razmeđu 19. i 20. stoljeća aktivno uključeni u šira društvena, politička, kulturna i crkvena previranja. Dok su jačale ideje narodnosti i liberalizma prouzročivši u hrvatskim pokrajinama narodni pokret (1903), u okviru kojega bitno mjesto zauzimaju oblici organiziranoga širenja ćirilometodske ideje, u Vinkovcima djeluje glagoljaš i ćirilometodijanac, znameniti kulturni pregalac Jakob Stojanović. Njegova su nastojanja (vinkovačka korona, tekstovi i knjige o hrvatskome i slavonskome glagoljaštvu i dr.) Vinkovce upisala u noviju povijest glagolizma pridruživši ih onodobnoj šačici promicatelja crkvenoslavenskoga bogoslužja u hrvatskim krajevima. Riječ je o činjenicama koje se mogu držati povodom, ali i opravdanjem za provedbu (naslovom) najavljenoga istraživanja. Ono podrazumijeva prikupljanje saznanja o glagoljici, crkvenoslavenskome jeziku i bogoslužju u vinkovačkim novinama krajem 19. i početkom 20. stoljeća (od 1882. do 1910). S obzirom na istaknute društveno-političke okolnosti analiziranoga vremenskog okvira i ulogu ćirilometodske ideje, polazimo od pretpostavke prema kojoj su vinkovački tjednici, na tragu hrvatskih crkvenih i javnih glasila (periodičnih publikacija) poput Obzora, Hrvatske straže, Katoličkoga lista, Svete Cecilije i dr., važan ćirilometodski izvor koji u odnosu na biskupom Strossmayerom utemeljen ćirilometodski pokret i njegovu, Biskupovim nasljednicima, osiguranu budućnost ne treba zanemariti. Ako je Jakob Stojanović pisani trag ostavljao u glasovitim hrvatskim periodičnim publikacijama (novinama, časopisima i glasilima) svojega vremena, zasigurno se odjeci njegove ćirilometodske misli imaju zasvjedočiti i na stranicama vinkovačkih tjednika (Cibalis, Svjetlost i dr.), i to ne samo u obliku novinskoga izvješća (vijesti) nego i u književnim te publicističkim formama kao što su feljton/kozerija (Vinkovački divan), pjesničke prigodnice i dr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek