Pregled bibliografske jedinice broj: 842312
Priprava i karakterizacija biokompozita na osnovi LDPE-a i rižinih ljuskica
Priprava i karakterizacija biokompozita na osnovi LDPE-a i rižinih ljuskica // V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula / Lučić Blagojević, Sanja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 20-20 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 842312 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava i karakterizacija biokompozita na osnovi LDPE-a i rižinih ljuskica
(PREPARATION AND CHARACTERIZATION OF LDPE / RICE HUSK BIOCOMPOSITES)
Autori
Kos, Anabela ; Govorčin Bajsić, Emi ; Ocelić Bulatović, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula
/ Lučić Blagojević, Sanja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 20-20
ISBN
978-953-6894-56-7
Skup
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
LDPE; rižine ljuske; toplinska svojstva
(LDPE; rice husk; thermal properties)
Sažetak
Upotreba nerazgradivih polimera kao ambalažnih materijala smatra se velikim ekološkim problemom današnjice zbog lošeg utjecaja na biljni i životinjski svijet. Folije polietilena niske gustoće (LDPE) primjenjuju se u pakiranju hrane zbog dobrih mehaničkih svojstava, dobre prerade te fleksibilnosti. Međutim nedostatak LDPE-a kao nerazgradivog ambalažnog materijala je veliki utjecaj na onečišćenje okoliša. Biljke uzgojene kao sirovine za proizvodnju prirodnih vlakana predstavljaju izvor sirovina neovisan o naftnim derivatima, pa su osobito zanimljive zbog svoje dostupnosti, obnovljivosti te prihvatljivosti s aspekta zaštite okoliša. Cilj ovog istraživanja bio je priprava biokompozita umješavanjem prirodne lignoceluloze, rižine ljuskice (RLJ) u LDPE u svrhu dobivanja biorazgradivog polimernog materijala. Nakon priprave biokompozita s različitim udjelima rižinih ljuskica (5 %, 10 %, 15 %, 20 %, 25 %, 30 %) ispitan je utjecaj udjela rižinih ljuskica na toplinska i morfološka svojstva biokompozita. Toplinska stabilnost čistog LDPE-a, te biokompozita LDPE/RLJ ispitana je primjenom termogravimetrijske analize (TGA) u atmosferi dušika. Dinamičko mehaničkom analizom (DMA) određeni su modul pohrane (E') i modul gubitka (E'') u funkciji temperature za čisti LDPE i biokompozite LDPE/RLJ, a za određivanje faznih prijelaza primijenjena je diferencijalna pretražna kalorimetrija (DSC). Karakterizacija pripravljenih biokompozita LDPE/RLJ potvrđuje da dodatkom i povećanjem udjela RLJ stupanj kristalnosti neznatno raste što znači da RLJ djeluju kao nukleacijski agens. Temperatura početka razgradnje čistog LDPE-a pomiče se na više vrijednosti dodatkom RLJ što ukazuje na povećanje toplinske stabilnosti LDPE-a dodatkom RLJ. Na osnovi porasta staklišta može se zaključiti da dodatkom RLJ dolazi do interakcije između RLJ i LDPE-a. Interakcije između čestica punila i polimera smanjuju pokretljivost segmenata polimernog lanca. Vrijednost modula pohrane na 25 °C raste dodatkom RLJ uslijed ojačavajućeg utjecaja RLJ koji se može javiti zbog specifičnih interakcija i nastajanja čvrste mreže s polimernom matricom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb