Pregled bibliografske jedinice broj: 841312
"Metode i tehnike komunikacije između vlasti i poslanika u pregovorima oko proširenju dubrovačkih granica"
"Metode i tehnike komunikacije između vlasti i poslanika u pregovorima oko proširenju dubrovačkih granica" // Anali Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku / Annals of the Institute for Historical Sciences in Dubrovnik, LII/1 (2014), 21-49 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 841312 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Metode i tehnike komunikacije između vlasti i poslanika u pregovorima oko proširenju dubrovačkih granica"
([„Communication Methods and Techniques Between the Ragusan Government and Its Envoys in the Negotiations for the Expansion of Dubrovnik`s Borders“])
Autori
Zovko, Valentina
Izvornik
Anali Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku / Annals of the Institute for Historical Sciences in Dubrovnik (1330-0598) LII/1
(2014);
21-49
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Dubrovnik; poklisari; izvještavanje; komunikacija; pregovaranje; širenje teritorija; diplomacija; 15. stoljeće
(Dubrovnik; envoys; reporting; communication; negotiation; territorial expansion; diplomacy; 15th century)
Sažetak
Dubrovačke su vlasti krajem 14. i početkom 15. stoljeća uspješno prego varale o teritorijalnom širenju zahvaljujući pravovremenom primanju odgovarajućih informacija. Poslanici su izvještavali vladu o tijeku i ishodima pregovora, a vlasti su im u uputama davale smjernice za djelovanje. Dolazilo je do zastoja u redovitoj prepiski zbog epidemija, sukoba, udaljenosti poslanika, promjene boravišta osoba kod kojih su se nalazili u poslanstvu i drugih okolnosti. Unatoč tome, u odlučujućim je trenucima diplomatska pošta kolala redovito. Ne želeći prenagljenim potezima ugroziti dugoročni dobitak, dubrovačke su vlasti znale namjerno odugovlačiti s uputama poslanicima, a oni sami katkad su bili u iskušenju da trgovanjem informacijama ostvare osobnu korist. Zbog sve duže angažiranosti poslanika na pojedinom zadatku i njihove specijalizacije za određeno područje ili osobu, vremenom se razvila ustanova stalnog diplomatskog poslanika, kao prijelaz srednjovjekovne u novovjekovnu diplomaciju. Začeci su vidljivi već u pregovorima tijekom Konavoskog rata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ABI/INFORM