Pregled bibliografske jedinice broj: 841233
Novosti u diferencijalnoj dijagnozi povišenih vrijednosti fekalnog kalprotektina
Novosti u diferencijalnoj dijagnozi povišenih vrijednosti fekalnog kalprotektina // 12. kongres Hrvatskog pedijatrijskog društva i 11. kongres Pedijatrijskog društva Hrvatske udruge medicinskih sestara / Paediatria Croatica, 60(Suppl.3) / Barišić, Ingeborg (ur.).
Zagreb: Klinika za dječje bolesti, 2016. str. 140-140 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 841233 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novosti u diferencijalnoj dijagnozi povišenih
vrijednosti fekalnog kalprotektina
(New founding in differential diagnosis of increased
values of fecal calprotectin)
Autori
Lamot, Mirta ; Žaja, Orjena ; Lesar, Tatjana ; Tešija Kuna, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
12. kongres Hrvatskog pedijatrijskog društva i 11. kongres Pedijatrijskog društva Hrvatske udruge medicinskih sestara / Paediatria Croatica, 60(Suppl.3)
/ Barišić, Ingeborg - Zagreb : Klinika za dječje bolesti, 2016, 140-140
Skup
12. kongres Hrvatskog pedijatrijskog društva i 11. kongres Pedijatrijskog društva Hrvatske udruge medicinskih sestara
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.10.2016. - 16.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fekalni kalprotektin ; FCP ; IBD ; upalna bolest crijeva
(faecal calprotectin ; FCP ; IBD ; inflammatory bowel disease)
Sažetak
Od prvog opisa u literaturi 1980. godine, značaj kalprotektina u medicini raste. Trenutno se smatra kako je kalprotektin glavni protein u citosolu neutrofila, a u manjoj koncentraciji nalazi se u monocitima i makrofazima. Visokim afinitetom veže ione kalcija, cinka i mangana čemu duguje svoja baktericidna, fungicidna i antitumorska svojstva. Fekalni kalprotektin (FCP) je nespecifični neinvazivni marker intestinalne upale kojeg luče aktivirani neutrofili u sluznici crijeva, stoga povišene koncentracije očekujemo kod crijevnih infekcija, kroničnih upalnih bolesti crijeva (IBD), alergijskog kolitisa, nekrotizirajućeg enterokolitisa, divertikulitisa, krvarenja iz probavnog sustava i crijevnog limfoma. Dostupni podaci iz literature o povezanost celijakije i FCP-a su kontroverzni. Otvoreno je pitanje luče li aktivirani limfociti u sluznici crijeva kod djece s celijakijom dovoljno kalprotektina za detekciju stolicom. Prema najnovijim istraživanjima i juvenilni polipi definitivno zaslužuju mjesto u diferencijalnoj dijagnozi povišenog FCP-a. Sve veći je broj izvješća u kojima se kod djece podvrgnute kolonoskopiji zbog sumnje na IBD nakon polipektomije bilježi spontana normalizacija vrijednosti FCP-a. U ovom radu prikazujemo 17-godišnju djevojku koja je unatrag godinu dana višekratno boravila na našoj Klinici zbog procjene i liječenja metaboličkih posljedica pothranjenosti u okviru nespecifičnog poremećaja u jedenju. Unatrag 5 godina pohađa psihoterapiju. Ne uzima lijekove, ne povraća, stolica i mokrenje su uredni, a menstruacijski ciklusi održani. Osobna i obiteljska anamneza su neupadne. Kod zadnje hospitalizacije koja je uslijedila zbog ponovnog gubitka težine, u kliničkom statusu je prisutna pothranjenost (ITM 16, 7 kg/m²- Z score -1, 79). Probiri na celijakiju i cističnu fibrozu su negativni. Usporedno somatskom oporavku gube se znakovi „euthyroid sick sindrom-a“, dolazi do normalizacije kardiološkog statusa dok je denzitometrijom zabilježena snižena gustoća kostiju. Obzirom na podatak o mučnini i povremenim bolovima u trbuhu, te očitoj pothranjenosti, u nekoliko navrata je načinjen i fekalni kalprotektin. Zbog perzistentno povišenih vrijednosti (103… 173…230 mg/kg), po isključenju infektivne etiologije učinjena je kolonoskopija kojom nije potvrđena sumnja na IBD. U sigmi je odstranjen solitarni polip koji histološki odgovara tubularnom adenomu. Tri mjeseca nakon polipektomije djevojka je subjektivno bez tegoba uz tek nesignifikantan pad vrijednost FCP-a (162 mg/kg). Dobiveni nalaz, iako u padu, nije sasvim zadovoljavajući, stoga će tek daljnje praćenje pokazati uklapa li se laboratorijski tijek bolesti naše pacijentice u najnovije spoznaje o povezanosti juvenilnih polipa i FCP- a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus