Pregled bibliografske jedinice broj: 838560
RAZLIKE KOD ISKAZIVANJA VRIJEDNOSTI ISPORUKA U PRIJAVAMA PDV-A U ODNOSU NA PRIHODE POREZNOG OBVEZNIKA
RAZLIKE KOD ISKAZIVANJA VRIJEDNOSTI ISPORUKA U PRIJAVAMA PDV-A U ODNOSU NA PRIHODE POREZNOG OBVEZNIKA // 51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi / Aljinović Barać, Ž. (ur.).
Brela: Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2016. str. 75-88 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 838560 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
RAZLIKE KOD ISKAZIVANJA VRIJEDNOSTI ISPORUKA U PRIJAVAMA PDV-A U ODNOSU NA PRIHODE POREZNOG OBVEZNIKA
(Differences in reporting values of delivery in VAT returns with regard to tax-payer's revenues)
Autori
Cutvarić, Miljenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi
/ Aljinović Barać, Ž. - Brela : Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2016, 75-88
ISBN
978-953-97788-3-3
Skup
51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 20.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
porez na dodanu vrijednost; prijava PDV-a; prihodi; račun dobiti i gubitka; porezna obveza; priznavanje prihoda
(value added tax; VAT returns; revenues; profit and loss account; tax liability; revenue recognition)
Sažetak
Predmet oporezivanja porezom na dodanu vrijednost jesu isporuke dobara i usluga uz naknadu koju obavi porezni obveznik, a porezna obveza nastaje u razdoblju oporezivanja u kojemu je isporuka obavljena odnosno naplaćena ovisno o odabranom načinu plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Usporedba vrijednosti oporezivih, oslobođenih ili isporuka koje ne podliježu oporezivanju s aspekta poreza na dodanu vrijednost i iskazanih prihoda u računu dobiti i gubitka odnosno kod samostalnih djelatnosti u knjizi primitaka i izdataka, može biti mehanizam kontrole pravilnog obračuna poreza na dodanu vrijednost uz uvažavanje mogućih razlika. Prihodi proizlaze iz poslovanja poreznog obveznika, a mogu biti prihodi od prodaje proizvoda, obavljanja usluga, prodaje trgovačke robe, financijski prihodi i ostali prihodi. Kod utvrđivanja prihoda u računovodstvu, najvažnije je utvrditi kada ih treba priznati pri čemu se polazi od računovodstvenih standarda, odnosno kod samostalnih djelatnosti od odredbi propisa o oporezivanju dohotka. S druge strane vrijednost isporuka u prijavama poreza na dodanu vrijednost ovisi o nastanku porezne obveze prema odredbama Zakona i Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost. Iako mogu biti značajne razlike u vrijednosti isporuka u prijavama poreza na dodanu vrijednost i iskazanih prihoda poreznog obveznika, nadzorno tijelo nerijetko polazi upravo od usporedbe vrijednosti u poreznoj prijavi u odnosu na iskazane prihode u računu dobiti i gubitka. U ovom radu autorica uspoređuje prihode iskazane u računovodstvu u odnosu na isporuke iskazane u prijavama PDV-a i to oporezive isporuke, isporuke koje su oslobođene PDV-a kao i one koje ne podliježu oporezivanju. Iako razlike mogu biti značajne, ova usporedba može biti korisna kod provođenja kontrole pravilnog obračuna poreza na dodanu vrijednost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0000000-0733 - Modeli računovodstvenog izvještavanja i harmonizacija sa zahtjevima EU (Ramljak, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split