Pregled bibliografske jedinice broj: 838552
TRENDOVI I PROMJENE U REVIZIJSKOM IZVJEŠTAVANJU
TRENDOVI I PROMJENE U REVIZIJSKOM IZVJEŠTAVANJU // 51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi / Aljinović Barać, Ž. (ur.).
Brela: Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2016. str. 13-24 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 838552 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TRENDOVI I PROMJENE U REVIZIJSKOM IZVJEŠTAVANJU
(Audit reporting: trends and changes)
Autori
Vuko, Tina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi
/ Aljinović Barać, Ž. - Brela : Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2016, 13-24
ISBN
978-953-97788-3-3
Skup
51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 20.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
revizijsko izvješće; ključna revizijska pitanja; transparentnost
(audit report; key audit matters; transparency)
Sažetak
Posljednjih nekoliko godina na području revizijskog izvještavanja događaju se značajne, a moglo bi se čak reći i fundamentalne promjene. Ove promjene potaknute su zahtjevima investitora i drugih korisnika financijskih izvještaja za većom transparentnošću i relevantnošću revizijskog izvješća. Iako je revizijsko izvješće iznimno važno za stvaranje i održavanje povjerenja korisnika u financijske izvještaje, postojeći model revizijskog izvještavanja omogućava revizoru samo ograničenu komunikaciju, pretežito standardiziranog tipa o pitanjima koja su bila važna za reviziju. Upravo to se sada promijenilo. Uvođenjem koncepta „ključna revizijska pitanja“ u model revizijskog izvještavanja za listana društva, revizori po prvi puta u povijesti imaju i priliku i izazov da što kvalitetnije upoznaju korisnike revidiranih financijskih izvještaja s onim pitanjima koja su, prema njihovoj profesionalnoj prosudbi, bila od najvećeg značaja za reviziju financijskih izvještaja tekućeg razdoblja. Na taj način želi se obnovit interes korisnika za revizijsko izvješće te potaknuti njihovu pozornost na važna pitanja koja je revizor naveo u izvješću. Dodatno, ovakvim načinom izvještavanja stvara se podloga za eventualnu buduću komunikaciju revizora s menadžmentom i onima koji su zaduženi za upravljanje te se usmjerava pozornost menadžmenta na kvalitetu objava u financijskim izvještajima. Početak primjene novog modela revizijskog izvještavanja prema Međunarodnim revizijskim standardima odnosi se na revizije financijskih izvještaja za razdoblja koja završavaju na dan ili nakon 15. prosinca 2016. godine. Iako s primjenom treba započeti uskoro, Hrvatska revizorska komora još uvijek nije objavila izmijenjene i nove standarde revizijskog izvještavanja. Cilj ovog rada je dati kratki prikaz i osvrt na najznačajnije trendove i promjene koje su uvedene u novi model revizijskog izvještavanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0000000-0733 - Modeli računovodstvenog izvještavanja i harmonizacija sa zahtjevima EU (Ramljak, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split
Profili:
Tina Vuko
(autor)