Pregled bibliografske jedinice broj: 838549
IZAZOVI RAČUNOVODSTVENE PROFESIJE U BUDUĆEM RAZDOBLJU
IZAZOVI RAČUNOVODSTVENE PROFESIJE U BUDUĆEM RAZDOBLJU // 51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi / Aljinović Barać, Ž. (ur.).
Brela: Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2016. str. 1-12 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 838549 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
IZAZOVI RAČUNOVODSTVENE PROFESIJE U BUDUĆEM RAZDOBLJU
(Challenges of Accounting Profession in Future)
Autori
Ramljak, Branka ; Pavić, Marica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi
/ Aljinović Barać, Ž. - Brela : Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2016, 1-12
ISBN
978-953-97788-3-3
Skup
51. jesensko savjetovanje Računovodstvo, revizija i porezi u praksi
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 20.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
računovodstvena profesija; računovodstvena etika; izazovi
(accounting profession; accounting ethics; challenges)
Sažetak
Računovodstvena profesija obavlja iznimno značajne poslove u suvremenim uvjetima poslovanja neovisno o kojem poslovnom subjektu se radi. Obzirom na vrlo česte promjene koje se događaju u turbulentnom okruženju poslovnih subjekata, logično je podizanje nivoa znanja, ozbiljnosti, kompetencija i odgovornosti od strane računovođa. Stvaranje kvalitetnih računovodstvenih informacija za različite korisnike, izazov je s kojim se računovođe svakodnevno suočavaju. Da bi se mogli uspješno uhvatiti „u koštac“ sa svim izazovima, nužna je kontinuirana edukacija ali i poboljšanje profesionalnog i društvenog statusa računovođa. U tom kontekstu prati se i položaj računovodstvene profesije u Republici Hrvatskoj posebice komparirajući je sa susjednim zemljama ali i ostalim zemljama Europske unije. Položaj se promatra preko različitih elemenata i tretira se kao nešto čemu se teži i što garantira obostrano zadovoljstvo a to u našem slučaju znači računovođa i okoline, koja se najčešće promatra kroz široku lepezu korisnika računovodstvenih informacija. Računovođe u Republici Hrvatskoj generalno nisu u potpunosti zadovoljne sa svojim položajem za što argumente najčešće nalaze u slabije plaćenim poslovima koje obavljaju i nepoštivanju od strane nadređenih ali i svih ostalih dionika koji kreiraju obračunski sustav u Republici Hrvatskoj i/ili su korisnici računovodstvenih informacija. Nedavna istraživanja pokazuju da većina računovodstvenih djelatnika teži ka licenciranju ove profesije za što postoji i zakonodavni okvir gdje se u okviru Zakona o računovodstvu (NN 78/15) u okviru poglavlja „Računovodstveni poslovi, dokumentacija i poslovna godina“, konkretno u čl. 7., st. 4. govori o tome da osobe koje obavljaju računovodstvene poslove moraju biti licencirane za obavljanje tih poslova. Istina, prema tom okviru ta obveza odnosila bi se samo na situacije ako poduzetnik obavljanjeračunovodstvenih poslova povjeri drugim fizičkim ili pravnim osobama (izvan osobe poduzetnika), s čime se najveći broj računovođa ne slaže jer smatraju da se obveza licenciranja treba odnositi na sve koji obavljaju računovodstvene poslove. Prethodno navedeno je veliki izazov za računovođe u budućem razdoblju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0000000-0733 - Modeli računovodstvenog izvještavanja i harmonizacija sa zahtjevima EU (Ramljak, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split
Profili:
Branka Ramljak
(autor)