Pregled bibliografske jedinice broj: 837884
Utjecaj agroekoloških uvjeta na stanje koncentracija soli i nitrata u vodama na području doline Neretve
Utjecaj agroekoloških uvjeta na stanje koncentracija soli i nitrata u vodama na području doline Neretve, 2016., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 837884 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj agroekoloških uvjeta na stanje koncentracija soli i nitrata u vodama na području doline Neretve
(The impact of agro-ecological conditions on the state of salts and nitrate concentrations in waters of the Neretva Valley)
Autori
Ivanković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2016
Stranica
40
Mentor
Ondrašek, Gabrijel
Neposredni voditelj
Bubalo, Marina
Ključne riječi
zaslanjivanje; dolina Neretve; elektrovodljivost; nitrati
(salinization; the Neretva Valley; electric conductivity; nitrate)
Sažetak
Dolina Neretve, ukupne površine 12.067 ha predstavlja specifični prirodno geografski prostor, razvijen u krškom okruženju Jadranskog mora. Stanovništvo, poljoprivreda, te cjelokupni živi svijet prilagođeni su vodnom režimu prirodnog okruženja. Najznačajniji pritisak na području doline Neretve koji može negativno utjecati na održivost poljoprivrednih površina i cijelog ekosustava jest proces zaslanjivanja, a što je povezano sa stupnjem zaslanjenosti površinske i podzemne vode. Zbog neposredne blizine mora, izražen je prodor morske vode u dolinu, pa su tako povremeno ili trajno zaslanjeni izvori vode koji se koriste za navodnjavanje. Primarno su ugrožena tla na kojima se konstantno vrši relativno intenzivna gnojidba, pri čemu je moguće ispiranja mobilnijih oblika makroelemenata (npr. nitrata) u površinske i podzemne vode pod utjecajem oborina. Iz tih razloga nameće se potreba za uspostavom kontrole nad daljnjim procesima zaslanjivanja voda i tla doline Neretve, te pridržavanja načela dobre poljoprivredne prakse, kako bi se iskoristio puni potencijal za održivu poljoprivrednu proizvodnju, te zaštitu prirodnih resursa. Istraživanjem su obuhvaćene lokacije značajne po intenzivnom uzgoju poljoprivrednih kultura, a na kojima je utvrđivana veza između nitrata i ukupnih soli te oborina u vodnim resursima. Utvrđene su lokacije s najvećom koncentracijom nitrata (Vidrice) i soli (Jasenska), te je utvrđeno da s povećanjem oborina dolazi do značajnijeg ispiranja nitrata u površinske i podzemne vode. Smanjenjem oborina dolazi do povećanja EC u površinskim vodama, dok za podzemne to pravilo ne vrijedi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb