Pregled bibliografske jedinice broj: 837837
Procjena znanja o demenciji i potreba za edukacijom kod osoblja domova za starije i nemoćne
Procjena znanja o demenciji i potreba za edukacijom kod osoblja domova za starije i nemoćne // Neurologia Croatica, 65, supp 2., Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer's Disease (CROCAD-16) with International Participation / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb, 2016. str. 136-136 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 837837 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena znanja o demenciji i potreba za edukacijom kod osoblja domova za starije i nemoćne
(Assessment of knowledge about dementia and the need for training of employees of homes for the elderly and infirm)
Autori
Mavrinac, Suzana ; Ćoso, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Neurologia Croatica, 65, supp 2., Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer's Disease (CROCAD-16) with International Participation
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav - Zagreb, 2016, 136-136
Skup
Croatian Congress on Alzheimer's Disease (CROCAD-16) with International Participation
Mjesto i datum
Tučepi, Hrvatska, 05.10.2016. - 08.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
znanje o demenciji; potreba za edukacijom; domovi za starije i nemoćne osobe
(knowledge about dementia; need for education; homes for elderly and infirm)
Sažetak
Novija ispitivanja stavova o demenciji u Hrvatskoj pokazala su kako medicinsko osoblje zaposleno u domovima za starije i nemoćne osobe s odjelima za dementne osobe iskazuje nisko znanje o demenciji, dok je kod nemedicinskog osoblja ono na razini opće populacije. Ipak, kako se radi o rezultatima dobivenim na samo devet čestica na koju je moguće utjecala i druga komponenta stavova o demenciji, cilj ovoga rada bio je ispitati stvarno znanje o demenciji kod osoba koje su tijekom rada u svakodnevnom kontaktu s oboljelima te njihovu procijenjenu potrebu za edukacijom. U ispitivanju je sudjelovalo osoblje zaposleno u domovima za starije i nemoćne osobe koji primaju i oboljele od demencije, a ispitanici su bili podijeljeni u dvije kategorije, na medicinsko i nemedicinske osoblje, ovisno o poslu kojega obavljaju. U ispitivanju su korištene Skala znanja o Alzheimerovoj bolesti (Alzheimer’s Disease Knowledge Scale, ADKS) razvijena od strane Carpentera i sur. (2009), verzija za ispitivanje znanja o demenciji te Upitnik potrebe za edukacijom (Scerri i Scerri, 2012). ADKS se sastoji od šest faktora znanja o demenciji: faktori rizika, dijagnosticiranje oboljenja, tijek bolesti, utjecaj bolesti na život, tretman i upravljanje te njega oboljelih. Rezultati su pokazali nesigurnost znanja o demenciji kod obje skupine ispitanika te razlike u pojedinim potkategorijama. Rezultati ADKS ukazuju na nužnost dodatne edukacije svi zaposlenih u domovima za starije i nemoćne osobe, a pretpostavka je potvrđena značajnom korelacijom na ADKS i procijenjenom potrebom za edukacijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija, Socijalne djelatnosti
Napomena
Indexed / Abstracted in: SCOPUS