Pregled bibliografske jedinice broj: 837769
PRIMJENA EKOLOŠKI POVOLJNIH PROCESA OPLEMENJIVANJA ZA DOBIVANJE POSTOJANIH NABORA NA DJEČJOJ ODJEĆI
PRIMJENA EKOLOŠKI POVOLJNIH PROCESA OPLEMENJIVANJA ZA DOBIVANJE POSTOJANIH NABORA NA DJEČJOJ ODJEĆI, 2016., diplomski rad, preddiplomski, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 837769 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRIMJENA EKOLOŠKI POVOLJNIH PROCESA OPLEMENJIVANJA ZA DOBIVANJE POSTOJANIH NABORA NA DJEČJOJ ODJEĆI
(Using environmentally friendly textile finishing for obtaining durable wrinkles on children's clothing)
Autori
SVETEC ŽANIĆ, IVA
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
29.09
Godina
2016
Stranica
42
Mentor
Flinčec Grgac, Sandra
Neposredni voditelj
Šabarić, Irena
Ključne riječi
: pamuk; kut oporavka; prekidne čvrstoće; mjerenje bjeline i stupnja požućenja; trajni nabori; shibori tehnika
(cotton; recovery angle; breaking strength; measurement of whiteness and yellowing degree; permanent wrinkles; shibori technique)
Sažetak
Tematika ovog završnog rada je primjena ekološki povoljnih procesa oplemenjivanja za dobivanje postojanih nabora na dječjoj odjeći . Za izradu modela i postojanih nabora koristili smo pamuk. Pamuk je najšire i najviše upotrebljavano tekstilno vlakno te jedna od sirovina za izradu tekstilija koje imaju široko područja upotrebe. Pamuk zbog svojih fizikalno-kemijskih svojstava i udobnosti pri nošenju uvelike se upotrebljavana za izradu dječje odjeće. No pošto se radi o dječjoj odjeći izrazito je važno koja sredstva primjenjujemo za tretiranje pamučne tkanine u tu svrhu. Bitno je da se pravilnom obradom pamuka ne degradiraju pamučna svojstva, koja bi u ovom slučaju unazadila proizvod i primjenu na dječjoj koži. U svrhu smanjenja štetnih produkata klasična obrada protiv gužvanja zamijenjena je s ekološki povoljnijom apreturom koja sadrži limunske kiseline, Na2HPO4 x 2H2O i Kemonecer NI. Zbog požućenja prilikom obrade pamučnog materijala s navedenim sredstvima u drugu kupelj dodano je malo plavog bojilo. Tako obrađenim materijalima prije i nakon provedenog ciklusa pranja ispitana su slijedeća svojstva:. Obradom protiv gužvanja pamučnih materijala i njihovih mješavina sa sintetskim i regeneriranim vlaknima dobiju se efekti smanjenog gužvanja. Naime, nakon obrade opada čvrstoća i otpornost na habanje, pa im je vijek trajanja smanjen. No, to je obilno nadoknađeno pozitivnim efektima. Sva ta ispitivanja koja su provedena u svrhu dobivanja trajnih nabora zaslužna su za efikasnu realizaciju dječje kolekcije na tu temu.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-9967 - Napredni tekstilni materijali dobiveni ciljanom modifikacijom površine (ADVANCETEX) (Bischof, Sandra) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb