Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 837751

Karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace


Jurin, Silva
Karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace, 2016., diplomski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb


CROSBI ID: 837751 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace
(Characterization of materials for mattresses covers)

Autori
Jurin, Silva

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad

Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet

Mjesto
Zagreb

Datum
30.09

Godina
2016

Stranica
53

Mentor
Tomljenović, Antoneta

Ključne riječi
navlake za madrace; višeslojni materijali; karakterizacija
(covers for mattresses; multilayer materials; characterization)

Sažetak
Da bi zadovoljili sve naglašenije zahtjeve na gotove proizvode, suvremeni materijali za izradu navlaka za madrace su nerijetko višeslojni i posebnih konstrukcija. Stoga je u radu provedena karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace, s tim da su ispitivanja provedena na četiri vrste različitih materijala tržišno priznatog proizvođača. Uobičajenim metodama dekompozicije, kvalitativne i kvantitativne analize utvrđene su temeljne konstrukcijske i dimenzijske karakteristike, vrste, složenost, broj i značajke slojeva plošnih materijala, kao i karakterizacija pređa od kojih su izrađeni te definiran sirovinski sastav i udio pojedinih komponenti u materijalu. Istražen je utjecaj konstrukcijskih karakteristika tekstilnih materijala na sposobnost i brzinu upijanja, propuštanja i otpuštanja vlage te zrakopropusnost koji izravno utječu na udobnost korištenja specifičnih materijala odn. imaju važnu ulogu u održavanju mikroklime u stanju koje osigurava potrebnu udobnost pri korištenju tekstilije. Provedena je i analiza uporabnih i funkcionalnih karakteristika materijala za izradu navlaka za madrace u simuliranim uvjetima uporabe s posebnim osvrtom na otpornost na gorenje. Vrednovane su i estetske uporabne krarakteristike materijala definiranjem sklonosti pilingu koji se najčešće javlja na površini materijala. Usporedba svojstava različitih uzoraka materijala provedena je u konačnici sa svrhom kontrole kvalitete krajnjeg proizvoda, ali i analize posteljnog rublja u stvarnoj komercijalnoj uporabi.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Antoneta Tomljenović (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Jurin, Silva
Karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace, 2016., diplomski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
Jurin, S. (2016) 'Karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace', diplomski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb.
@phdthesis{phdthesis, author = {Jurin, Silva}, year = {2016}, pages = {53}, keywords = {navlake za madrace, vi\v{s}eslojni materijali, karakterizacija}, title = {Karakterizacija materijala za izradu navlaka za madrace}, keyword = {navlake za madrace, vi\v{s}eslojni materijali, karakterizacija}, publisherplace = {Zagreb} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Jurin, Silva}, year = {2016}, pages = {53}, keywords = {covers for mattresses, multilayer materials, characterization}, title = {Characterization of materials for mattresses covers}, keyword = {covers for mattresses, multilayer materials, characterization}, publisherplace = {Zagreb} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font