Pregled bibliografske jedinice broj: 837702
Žalba u upravnom sporu u hrvatskom i poredbenom pravu
Žalba u upravnom sporu u hrvatskom i poredbenom pravu, 2016., doktorska disertacija, Pravni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 837702 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žalba u upravnom sporu u hrvatskom i poredbenom pravu
(Appeal in Administrative Dispute in Croatian and Comparative Law)
Autori
Đanić Čeko, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Pravni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.10
Godina
2016
Stranica
428
Mentor
Izv. prof. dr. sc. Marko Šikić
Ključne riječi
pravni lijekovi; pravo na žalbu; žalba u upravnom sporu; učinkoviti žalbeni postupak; Visoki upravni sud; ujednačavanje sudske prakse; Hrvatska; Francuska; Njemačka; Slovenija; Srbija
(legal remedies; right to appeal; appeal in administrative dispute; efficient appeallate procedure; High Administrative Court; harmonisation of court practice; Croatia; France; Germany; Slovenia; Serbia)
Sažetak
U okviru reforme hrvatskog upravnog sudovanja, donošenjem novog Zakona o upravnim sporovima 2010. uveden je značajan mehanizam pravne zaštite građana žalba na odluke prvostupanjskih upravnih sudova. Do tada je pravo na žalbu, u povijesnom pregledu razvoja ovoga instituta (1874.-1991.), bilo regulirano od vrlo ograničene dopustivosti do potpunog isključenja. Izostanak pravne regulacije žalbe u sustavu upravno-sudske zaštite izazivalo je brojne kritike. Sve se više isticala problematika nemogućnosti ulaganja žalbe na presude Upravnog suda Republike Hrvatske (1991.-2010.), zajedno s pitanjem uvođenja višestupanjskog modela hrvatskog upravnog sudovanja. Zakonskim tekstom iz 2010. ugrađene su odredbe o pravu na žalbu koje su naglašavale ograničavajuće dosege preispitivanja zakonitosti odluka prvostupanjskih upravnih sudova. Posljedica takvog normativnog uređenja žalbenog postupka ogledala se u neujednačenosti sudske prakse, nemogućnosti Visokog upravnog suda Republike Hrvatske kao žalbenog suda da obavlja zakonom propisanu funkciju, pravnoj nesigurnosti i nejednakosti građana. Dovedena je u pitanje ustavna garancija prava na žalbu, kao i prava na pristup sudu. 2012. zakonodavac se odlučio na zahvat u odredbe o sastavu suda. Stavljen je naglasak na rješavanje prvostupanjskih upravnih sporova po sucu pojedincu umjesto suđenja u vijećima. Odstupanjem od europskog standarda suđenja u vijeću, dodatno se aktualizirao problem ograničavanja prava na žalbu. Restriktivnost u tome pogledu značajno je umanjena novelom Zakona o upravnim sporovima iz 2014. te su stvoreni preduvjeti za obavljanje uloge žalbenog suda i pružanje učinkovite sudske zaštite subjektivnih prava građana. Stoga je predmet ove doktorske disertacije analiza zakonodavnog uređenja instituta žalbe u upravnom sporu i žalbenog postupka pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske, s ciljem kritičkog preispitivanja primjerenosti hrvatskog pozitivno-pravnog rješenja te predlaganja normativnih intervencija u zakonski tekst. Nakon usporedbe s rješenjima relevantnih poredbenih sustava i analize sudske prakse u žalbenim predmetima Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, izloženi su odgovarajući praktično uporabljivi prijedlozi de lege ferenda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo