Pregled bibliografske jedinice broj: 837460
Uloga i značaj međimurskog plemstva te slobodnjaka-libertina na Čakovečkom vlastelinstvu 1638. godine.
Uloga i značaj međimurskog plemstva te slobodnjaka-libertina na Čakovečkom vlastelinstvu 1638. godine. // Donjomeđimurski zbornik, III. (2016), 3.; 140-147 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 837460 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga i značaj međimurskog plemstva te slobodnjaka-libertina na Čakovečkom vlastelinstvu 1638. godine.
(Role and significance of Medjimurje aristocracy and freedmen-libertines on Čakovec estate in 1638.)
Autori
Milinović, Aleksej
Izvornik
Donjomeđimurski zbornik (1849-2185) III.
(2016), 3.;
140-147
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Čakovečko vlastelinstvo; 17. stoljeće; Zrinski; sumalisti (summalistae); beneplacentari (beneplacentarii); slobodnjaci (libertini).
(Čakovec estate; 17th century; the Zrinskis; summalists (summalistae); beneplacentars (beneplacentarii); libertines (libertini).)
Sažetak
Prvo usmeni dogovor, a potom i ugovor o diobi vlastelinstva i čakovečke utvrde između Petra IV. i Nikole VII. Zrinskog 19. lipnja 1638. potvrdio je i kralj Ferdinand III. Habsburški. U njemu, između ostalog nalazimo i popis s 209 imena, a nakon izdvajanja njih 14 dva puta spomenutih, zapravo 195 međimurskih plemića i slobodnjaka koji su podijeljeni u četiri kategorije. Tu je 47 sumalista seniora (comitis senioris), potom 61 beneplacentar i libertin seniora (beneplacentarii et libertini) od čega ih se 6 na nalaze na dva mjesta u spisima. Zatim je ovdje 40 sumalista juniora (comitis junioris devenissent Summalistae) te na koncu slijede beneplacentari i libertini juniori kojih je bilo ukupno 61, od čega je njih 8 u obje skupine. Analizom popisa uočljive su različite strategije i taktike preživljavanja međimurskih plemićkih obitelji kao i onih libertina-slobodnjaka. Kombinacijama zalaganja, vojnih službi, kao i dužnosti plemićkih familijara i servitora kod Zrinskih dobar dio njih je svojim djelovanjem pritom uspio postići sinergistički učinak i za feudalne gospodare Čakovečkog vlastelinstva i za sebe. Mnogi su i generacijski proširivali svoje veze sa Zrinskima, a članovi čak 21 međimurskih obitelji su istovremeno bili i sumalisti i beneplacentari. Zbog ogromnih vojnih troškova obrane od Osmanlija i velikog postotka založenosti posjeda na vlastelinstvu, ovako je postavljeni model funkcioniranja obrane i života vlastelinstva iz kuta Zrinskih bio dugoročno neodrživ te je zbog toga postupno zamjenjivan drugim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest