Pregled bibliografske jedinice broj: 837440
Bitka za Sinj 1715. godine u svjetlu arhivskog gradiva
Bitka za Sinj 1715. godine u svjetlu arhivskog gradiva // Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi. V. kongres hrvatskih povjesničara / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav ; Holjevac, Željko (ur.).
Zadar: HNOPZ ; Društvo za hrvatsku povijesnicu ; Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru, 2016. str. 57-57 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 837440 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bitka za Sinj 1715. godine u svjetlu arhivskog gradiva
(The Battle of Sinj in 1715 in the light of archival materials)
Autori
Čoralić, Lovorka ; Markulin, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi. V. kongres hrvatskih povjesničara
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav ; Holjevac, Željko - Zadar : HNOPZ ; Društvo za hrvatsku povijesnicu ; Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru, 2016, 57-57
ISBN
978-953-57296-1-7
Skup
Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi. V. kongres hrvatskih povjesničara
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 05.10.2016. - 08.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Dalmacija ; Sinj ; Mali ili Drugi Morejski rat ; mletačka vojska ; osmanska vojska ; arhivsko gradivo ; vojna povijest ; povijest 18. stoljeća
(Dalmatia ; Sinj ; The Second War of Morea ; Venetian army ; Ottoman army ; archival materials ; military history ; the 18th century history)
Sažetak
Bitka za Sinj koju su koncem srpnja i u prvim tjednima kolovoza 1715. godine vodile osmanska i mletačka vojska prva je velika bitka i prijelomni događaj prve ratne sezone Maloga rata ili Drugoga morejskog rata (1714. – 1718.) na istočnojadranskom bojištu. Tijek i ishod bitke u domaćoj su historiografiji relativno dobro istraženi. Naime, sudeći prema broju radova moglo bi se kazati kako je riječ o pojedinačno najzastupljenijoj bitci između Osmanskoga Carstva i Mletačke Republike na spomenutome bojištu. Tome je, zasigurno pridonosila i činjenica da je – u spomen na kršćansku pobjedu i uspješnu obranu Sinja – utemeljeno glasovito viteško natjecanje (Sinjska alka). Međutim, problem je sa svim dosadašnjim historiografskim djelima o ovoj bitci što su objašnjenja iznesena u njima utemeljena na raščlambi vrlo ograničenoga spektra povijesnih vrela. Autori u ovom izlaganju nastoje, usporednim korištenjem arhivskih vrela koja su tek dijelom bila poznata znanstvenoj javnosti (iz Državnog arhiva u Zadru i Archivio di Stato di Venezia), kao i uvidom u recentna djela svjetske historiografije koja se bavi problematikom ratovodstva ranog novog vijeka, pružiti novo tumačenje tijeka bitke, brojčanog stanja sukobljenih vojnih snaga te utvrditi glavni razlog neuspjeha osmanske vojske. Posebna je pozornost posvećena pokušaju razrješavanja brojčanog omjera između mletačke i osmanske vojske, problema na koji historiografija već godinama pokušava dati potpuniji odgovor. Analizom objavljenih i neobjavljenih izvora, osobito izvješća mletačkih providura (generalnog providura Angela Ema i providura sinjske utvrde Zorzija Balbija – gradivo je pohranjeno u Veneciji), kao i dokumenata iz fonda Spisi generalnih providura Mletačke Dalmacije i Albanije koji su pohranjeni u Zadru, autori iznose neka nova promišljanja, zacijelo ne i konačna, koja se odnose na sporne pojedinosti vezane uz tijek i ishod sinjske bitke. Cilje je ovoga izlaganja, između ostaloga, ukazati kako je za razrješavanje ove problematike bilo neophodno usporedno korištenje više arhivskih serija, ali i uzeti u obzir znanstvena dostignuća strane historiografije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6547 - Izvori, pomagala i studije za hrvatsku povijest od srednjeg vijeka do kraja dugog 19. stoljeća (IZVORISRV19ST) (Karbić, Damir, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2014-09-3675 - Vojnički život i slike ratnika u hrvatskom pograničju od 16. stoljeća do 1918. (MLWICB) (Buczynski, Alexander, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb