Pregled bibliografske jedinice broj: 837434
Pravaški tisak o Poljacima (1867.-1895.): solidarnost ili kritika
Pravaški tisak o Poljacima (1867.-1895.): solidarnost ili kritika // V. kongres hrvatskih povjesničara. Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav ; Holjevac, Željko (ur.).
Zadar, Hrvatska: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, Društvo za hrvatsku povjesnicu, Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru, 2016. str. 92-93 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 837434 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravaški tisak o Poljacima (1867.-1895.): solidarnost ili kritika
(The press from the perspective of the Croatian Party of Rights about the Poles (1867-1895): solidarity or criticism)
Autori
Kale, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
V. kongres hrvatskih povjesničara. Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav ; Holjevac, Željko - : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, Društvo za hrvatsku povjesnicu, Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru, 2016, 92-93
ISBN
978-953-57296-1-7
Skup
V. kongres hrvatskih povjesničara. Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 05.10.2016. - 08.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Poljsko-hrvatske veze ; Stranka prava ; Poljaci ; Zvekan ; Hrvatska vila / Balkan ; Bič ; Hervatska ; Sloboda / Hrvatska
(Croatian-Polish ties ; the Party of Rights ; The Poles ; Zvekan ; Hrvatska vila / Balkan ; Bič / Novi bič ; Hervatska ; Sloboda / Hrvatska)
Sažetak
Poljsko pitanje, odnosno težnje Poljaka za obnovu nezavisne i ujedinjene Poljske, bilo je jedno od dominantnih tema europske politike tijekom cijelog 19. stoljeća. Za hrvatsku historiografiju poljsko pitanje ima dodatnu važnost, jer se dio podijeljene Poljske (Kraljevina Galicije i Lodomerije zajedno s Velikom Kneževinom Krakovskom) nalazio u istoj državnoj zajednici s Kraljevinom Hrvatskom, Dalmacijom i Slavonijom, u Austro-Ugarskoj Monarhiji. U izlaganju će se prikazati kako je Poljake prikazivao tisak Stranke prava. S jedne strane tema je vremenski omeđena 1867. godinom, kada je započelo objavljivanje pravaškog časopisa Zvekan, a s druge strane 1895. godinom i konačnim rascjepom pravaša na frankovce i domovinaše. Pravaški stavovi prikazat će se na temelju pisanja periodičkih publikacija Zvekan, Hrvatska vila / Balkan, Bič, Hervatska i Sloboda / Hrvatska. U vrijeme kada Poljska nije postojala na političkoj karti Europe kultura je imala iznimno važnu ulogu u nastojanjima za očuvanje i jačanje poljskog identiteta te u oblikovanju stavova samih Poljaka o načinu povratka nezavisnosti. Posebno se to odnosi na književnost. Obzirom na to pozornost će se posvetiti i prikazu poljske kulture u navedenim periodičkim publikacijama. U izlaganju će se pokušati dati odgovor i na pitanja koje su poljske teme bile najzastupljenije u pravaškom tisku, je li postojala razlika u praćenju događaja na područjima podijeljene Poljske pod vlašću Austrije, Rusije i Pruske/Njemačke te jesu li nastojanja Poljaka za većim slobodama na svim tim područjima nailazila na simpatije pravaškog tiska. Također, analizirat će se je li u pisanju pravaškog tiska o djelovanju poljskih zastupnika u Carevinskom vijeću u Beču prevladavala kritika djelovanja poljskih zastupnika ili je pravaški tisak iskazivao solidarnost s Poljacima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest