Pregled bibliografske jedinice broj: 837268
Utjecaj gnojidbe mineralnim I organskim gnojivima na morfološka I gospodarska svojstva trave Miscanthus x giganteus
Utjecaj gnojidbe mineralnim I organskim gnojivima na morfološka I gospodarska svojstva trave Miscanthus x giganteus, 2015., diplomski rad, Agronomski fakultet, ZAGREB
CROSBI ID: 837268 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj gnojidbe mineralnim I organskim gnojivima na morfološka I gospodarska svojstva trave Miscanthus x giganteus
(Influence of fertilization with mineral and organic fertilizers on Miscanthus x giganteus morphological and agronomic traits)
Autori
Iva Stuburić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
ZAGREB
Datum
22.09
Godina
2015
Stranica
46
Mentor
Leto, Josip
Neposredni voditelj
Bilandžija, Nikola
Ključne riječi
Biomasa; Miscanthus x giganteus; prinos; visina; broj izboja.
(biomass; Miscanthus x giganteus; yield; height; number of shoots.)
Sažetak
Miscanthus x giganteus je kultura iz porodice trava (Poaceae) koja se koristi za proizvodnju lingocelulozne biomase, odnosno kao sirovina za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Odlikuje se izuzetnom efikasnošću iskorištenja hraniva, prvenstveno dušika, čime značajno utječe na ukupnu ekonomsku i ekološku bilancu tijekom uzgoja. Cilj istraživanja bio je utvrditi visinu biljke, broj izboja po jedinici površine i prinos suhe tvari vrste Miscanthus x giganteus gnojene krutim stajskim gnojem (10, 20 i 30 t/ha) i mineralnim gnojivima (50 i 100 kg N/ha) u četvrtoj godini uzgoja. U 4. godini uzgoja prosječna visina između tretmana iznosila je 3, 57 m, što premašuje visine biljaka Miscanthus x giganteus u različitim uvjetima u Europi, prosječan broj izboja po m2 iznosio je 53, 2. U četvrtoj godini uzgoja, prosječni prinos Miscanthusa u jesenskom roku žetve je iznosio 39, 89 t ST/ha, u proljetnom roku žetve ostvareni prinos bio je 25, 84 t ST/ha bez značajnih razlika među gnojidbenim tretmanima. U proljetnom roku žetve došlo je do smanjivanja prinosa suhe tvari za 35% u odnosu na jesenski rok žetve.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb