Pregled bibliografske jedinice broj: 837104
Rimski vrčevi s dvije ručke
Rimski vrčevi s dvije ručke // Arheološka istraživanja Bjelovarsko-bilogorske županije i okolnih krajeva Pregled arheoloških istraživanja područja središnje Hrvatske od 1996.-2016. godine, HAD 3. do 7. listopada / Balen, Jacqueline (ur.).
Bjelovar, Hrvatska: Hrvatsko andragoško društvo (HAD), 2016. str. 17-17 (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 837104 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rimski vrčevi s dvije ručke
(Roman two handled jugs)
Autori
Ožanić Roguljić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Arheološka istraživanja Bjelovarsko-bilogorske županije i okolnih krajeva Pregled arheoloških istraživanja područja središnje Hrvatske od 1996.-2016. godine, HAD 3. do 7. listopada
/ Balen, Jacqueline - : Hrvatsko andragoško društvo (HAD), 2016, 17-17
Skup
Rheološka istraživanja Bjelovarsko-bilogorske županije i okolnih krajeva Pregled arheoloških istraživanja područja središnje Hrvatske od 1996.-2016. godine, HAD 3. do 7. listopada
Mjesto i datum
Bjelovar, Hrvatska, 03.10.2016. - 07.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
rimska keramika; vrčevi
(Roman pottery; jugs)
Sažetak
U ovom radu raspravljat ćemo o problematici rimskih vrčeva s dvije ručke. Nalaz vrča koji je potaknuo ovu raspravu je pronađen u potoku Bjelovacka u Bjelovaru. Riječ je o vrčevima velikih dimenzija koji su služili za skladištenje, a možda i transport različitih namirnica. Njihova je distribucija je poznata po većem dijelu Panonije i Norika, te po novim saznanjima i u Dalmaciji (lokalitet Žuta lokva). Pronalaženi su na različitim tipovima lokaliteta: naselja, groblja i putne postaje. Proizvodnja vrčeva s dvije ručke na prostoru Hrvatske za sada je utvrđena samo u proizvodnom asortimanu rimske keramičarske radionice Seksta Metilija Maksima u Crikvenici gdje se javlja paralelno s proizvodnjom amfora ravnog dna. Na lokalitetu Žuta lokva panonski vrčevi s dvije ručke pronađeni su zajedno sa crikveničkim amforama tip 1. Razlika između vrčeva s dvije ručke i amfora s ravnim dnom s kojima se često uspoređuju vidljiva je prema izvedbi stijenki i namjeni. Naime, vrčevi su prvenstveno služili za skladištenje, dok su amfore služile za transport namirnica.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-3973 - Rimska ekonomija u Dalmaciji: proizvodnja, distribucija i potražnja u svijetlu keramičarskih radionica (RED) (Lipovac Vrkljan, Goranka, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Ivana Ožanić Roguljić
(autor)