Pregled bibliografske jedinice broj: 837040
RAZLIKE U POSTIGNUTIM POGODCIMA NA U-17 I U-20 SVJETSKOM NOGOMETNOM PRVENSTVU
RAZLIKE U POSTIGNUTIM POGODCIMA NA U-17 I U-20 SVJETSKOM NOGOMETNOM PRVENSTVU // KINEZIOLOGIJA I PODRUČJA EDUKACIJE, SPORTA, SPORTSKE REKREACIJE I KINEZITERAPIJE U RAZVITKU HRVATSKOG DRUŠTVA / Finadak, Vladimir (ur.).
Poreč: Hravtski kineziološki savez, 2016. str. 399-405 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 837040 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
RAZLIKE U POSTIGNUTIM POGODCIMA NA U-17 I U-20 SVJETSKOM NOGOMETNOM PRVENSTVU
(Differences between scored goals at U17 and U20 World cup)
Autori
Tomaško, Josip ; Bašić ; Dario, Lješević, Davor ; Kvesić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
KINEZIOLOGIJA I PODRUČJA EDUKACIJE, SPORTA, SPORTSKE REKREACIJE I KINEZITERAPIJE U RAZVITKU HRVATSKOG DRUŠTVA
/ Finadak, Vladimir - Poreč : Hravtski kineziološki savez, 2016, 399-405
ISBN
978-953-7965-07-5
Skup
25. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 28.06.2016. - 02.07.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
notacijska analiza; nogomet; mladi nogometaši
(notational analysis; football; young football players)
Sažetak
Analize nogometnih utakmica, odnosno različitih situacijskih parametara u nogometu, sve su popularnije i sve se češće upotrebljavaju. Primjenom notacijskih analiza, odnosno procesom bilježenja i prikupljanja podataka o natjecateljskoj aktivnosti igrača i ekipa, moguće je „izvući“ odnosno prikazati dobre ili loše strane vlastite ili protivničke ekipe. Cilj ovoga rada bio je analizirati postignute pogotke s U-17 i U-20 Svjetskog prvenstva u nogometu te utvrditi razlike između dvije uzrasne kategorije. Analizom 102 utakmice dobiveno je kako je najveći postotak golova postignut nakon dodane lopte od suigrače, češće nakon udarca iz prvog dodira nego iz dva ili više dodira. Zatim, najveći je dio pogodaka postignut nakon individualne akcije napadača vođenje lopte ili driblanjem i fintiranjem. Gledajući način postignutog pogodaka i zonu igrališta, najveći je broj postignut nogom te iz zone kaznenog udarca. Isto tako, dobiveno je da ne postoje razlike u aktivnostima koje su prethodile, načinu i zonama iz koje je pogodak postignut. Dobiveni rezultati mogu pomoći trenerima i igračima prilikom organizacije treninga specifičnog za napadače i načine realizacije podfaze završnice napada. Potrebna su daljnja istraživanja i analize većeg broja utakmica kako bi se došlo do još svrsishodnijih podataka koji će pomoći u daljnjem razvoju metodologije razvoja igrača.
Izvorni jezik
Hrvatski