Pregled bibliografske jedinice broj: 836267
Solidarnost građana Jugoslavije s narodom Čehoslovačke 1968.
Solidarnost građana Jugoslavije s narodom Čehoslovačke 1968. // Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi: zbornik sažetaka / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav ; Holjevac, Željko (ur.).
Zagreb: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ), 2016. str. 128-128 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 836267 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Solidarnost građana Jugoslavije s narodom Čehoslovačke 1968.
(The solidarity of the citizens of Yugoslavia with the people of Czechoslovakia in 1968.)
Autori
Mihaljević, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi: zbornik sažetaka
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav ; Holjevac, Željko - Zagreb : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ), 2016, 128-128
ISBN
9789535729617
Skup
V. kongres hrvatskih povjesničara
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 05.10.2016. - 08.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
solidarnost; Jugoslavija; Čehoslovačka; Praško proljeće
(solidarity; Yugoslavia; Czechoslovakia; the Prague Spring)
Sažetak
Godina 1968. u europskoj povijesti, pored mnogih drugih značajnih događaja, uvelike je obilježena i pojavom Praškog proljeća, reformističkog pokreta nastalog unutar Komunističke partije Čehoslovačke koji se svojim zahtjevima za ograničenom liberalizacijom i demokratizacijom brzo proširio i na čitavo čehoslovačko društvo. Pokret, kojeg je od samog njegova početka u siječnju 1968. vodio Alexander Dubček, brutalno je ugušen intervencijom sila članica Varšavskoga pakta predvođenih Sovjetskim savezom u kolovozu 1968. godine. Ti događaji imali su veliki odjek i u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji. Odmah nakon intervencije sazvana je sjednica Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije na Brijunima na kojoj je prevagnula teza da je moguća sovjetska agresija i na Jugoslaviju, a usto je odlučeno da se izmijeni ratni raspored JNA i odmah formiraju teritorijalne partizanske jedinice. U izlaganju će se prikazati kako su i na koje načine građani Jugoslavije reagirali na sovjetsko narušavanje čehoslovačkog suvereniteta i na gušenje Praškog proljeća. Po sugestiji jugoslavenskog političkog vrha, po čitavoj Jugoslaviji su održavani brojni skupovi solidarnosti s građanima Čehoslovačke, a građani su se tomu široko odazvali. Solidarnost, ali još i više bojazan od slične intervencije u Jugoslaviji poticali su brojne građane da Titu i jugoslavenskom vodstvu pismenim putem izraze podršku, odanost i spremnost na obranu protiv vanjskog neprijatelja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-3481 - Hrvatska u 20. stoljeću: modernizacija u uvjetima pluralizma i monizma (Croatia20thcentury) (Radelić, Zdenko, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Josip Mihaljević
(autor)