Pregled bibliografske jedinice broj: 836012
Utjecaj okolišnih faktora na kakvoću mora za kupanje
Utjecaj okolišnih faktora na kakvoću mora za kupanje, 2016., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 836012 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj okolišnih faktora na kakvoću mora za kupanje
(The influence of environmental factors on the bathing water quality)
Autori
Bilajac, Neiro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
26.09
Godina
2016
Stranica
70
Mentor
Vukić Lušić, Darija
Neposredni voditelj
Lušić, Dražen
Ključne riječi
kakvoća mora za kupanje ; monitoring ; okolišni faktori ; mikrobiološki parametri ; vremenske varijacije ; profil mora za kupanje
(bathing sea water quality ; monitoring ; environmental factors ; microbiological parameters ; time variations ; bathing water profile)
Sažetak
Obalni pojas RH predstavlja posebno osjetljiv i značajan resurs, koji je zbog mogućeg zdravstvenog rizika od velikog javnog interesa. U ovom istraživanju analizirani su podaci iz dva izvora. Jedan izvor je prošireni monitoring (2012.-2014.), uspostavljen s ciljem ispitivanja kritičnih lokacija zapadnog dijela grada Rijeke (Kantride), s 4-h frekvencijom uzorkovanja. Drugi izvor podataka je redovni nacionalni monitoring kakvoće mora na plažama, koji se kontinuirano provodi od 1998. g. Istraživanjem je obuhvaćeno 5 lokacija: 3. Maj (3M), Kantrida zapad (KW) i istok (KE), Ploče zapad (PW) i istok (PE). Mikrobiološko ispitivanje obuhvatilo je dva Uredbom (NN 73/08) propisana parametra (E. coli - EC i enterokok - EN), kao i dodatne fekalne (C. perfringens) i ne-fekalne parametre (S. aureus - SA i P. aeruginosa - PA). Od fizikalno- kemijskih svojstava vode praćeni su temperatura mora, salinitet, pH, mutnoća, te uvjeti u okolišu (temperatura zraka, oborine, solarno zračenje). Cilj ovog rada bio je ispitati utjecaj okolišnih faktora na vremenske varijacije u vrijednostima mikrobioloških parametara. Također, ispitano je koje su od istraživanih lokacija mikrobiološki najopterećenije, analizirano na temelju rezultata sedamnaest sezona ispitivanja. Dodatno, između ispitanih parametara provedena je korelacijska analiza. Rezultati su pokazali da su mikrobiološki najopterećenije plaže 3. Maj, KE i KW, a da se pikovi opterećenja na svim plažama javljaju u ranim jutarnjim (6 h) i popodnevnim (18 h) satima. Solarno zračenje i salinitet pokazali su se kao značajni reduktivni faktori mikrobiološkog opterećenja. Količina padalina (72 h prije uzorkovanja) pokazuje pozitivnu korelaciju s EC i EN, koji su značajno negativno korelirani sa salinitetom i temperaturom vode. SA i PA pokazali su značajnu pozitivnu korelaciju s brojem kupača. Uzroke onečišćenja možemo povezati s nepriključenosti obližnjih subjekata na sustav odvodnje komunalnih otpadnih voda i s aktivnošću priobalnih izvora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka