Pregled bibliografske jedinice broj: 835719
Ionska provodnost polimernih kompozita na osnovi poli(etilen-oksida)
Ionska provodnost polimernih kompozita na osnovi poli(etilen-oksida) // V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekulama u funkciji pametne s specijalizacije - Knjiga sažetaka / Sanja Lučić Blagojević (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 18-18 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 835719 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ionska provodnost polimernih kompozita na osnovi poli(etilen-oksida)
(Ionic conductivity of poly(ethylene oxide) based polymer composites)
Autori
Erceg, Matko ; Grubač, Zoran ; Krešić, Irena ; Jakša Čizmić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekulama u funkciji pametne s specijalizacije - Knjiga sažetaka
/ Sanja Lučić Blagojević - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 18-18
ISBN
978-953-6894-56-7
Skup
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekulama u funkciji pametne s specijalizacije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ionska provodnost ; kruti polimerni elektroliti ; poli(etilen-oksid)
(ionic conductivity ; solid polymer electrolytes ; poly(ethylene oxide))
Sažetak
Suvremeni način života podrazumijeva korištenje prijenosnih uređaja, poput mobitela i prijenosnih računala, koji zahtijevaju prijenosni i dugotrajni izvor energije - baterije. U stalnoj potrebi za manjim, tanjim, lakšim, sigurnijim i ekološki prihvatljivijim uređajima, upravo vrsta elektrolita u baterijama ima važnu ulogu. U tom smislu se dosta istražuju kruti polimerni elektroliti (eng. Solid Polymer Electrolytes, SPE), a poli(etilen-oksid) (PEO) je praktički jedini prihvatljivi polimer za tu svrhu. Visoki stupanj kristalnosti PEO-a negativno utječe na njegovu ionsku provodnost pri sobnoj temperaturi budući da se ionska provodnost odvija primarno u amorfnoj fazi. Stoga je smanjenje udjela kristalne, odnosno povećanje udjela amorfne faze, ključ za poboljšanje ionske provodnosti polimernih elektrolita na osnovi PEO-a. Smanjenje stupnja kristalnosti i posljedično poboljšanje elektrokemijskih svojstava (ionske provodnosti) polimernih elektrolita na osnovi PEO-a moguće je postići dodatkom anorganskih nanočestica u matricu PEO-u. Utjecaj dodatka litijevog montmorilonita (LiMMT) kao anorganskih nanočestica na kristalnost PEO-a ispitan je primjenom infracrvene spektroskopije s Fourierovom transformacijom (FTIR) i diferencijalne pretražne kalorimetrije (DSC). U kristalnom stanju makromolekule PEO-a zauzimaju spiralnu ili helikoidalnu konformaciju, a FTIR analiza ukazuje da se u kompozitima s LiMMT-om narušava spiralna struktura makromolekula PEO- a. Diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC) potvrđeno je da dodatak LiMMT-a smanjuje kristalnost PEO-a. Ionska provodnost PEO/LiMMT kompozita određena je elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom (EIS). EIS pokazuje značajan porast ionske provodnosti u PEO/LiMMT kompozitima pri sobnoj temperaturi u odnosu na izvorni PEO.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split