Pregled bibliografske jedinice broj: 83570
UTJECAJ KEMIJSKE STRUKTURE POLIMERNIH ADITIVA NA POBOLJŠANJE REOLOŠKIH SVOJSTAVA PLINSKOG KONDENZATA
UTJECAJ KEMIJSKE STRUKTURE POLIMERNIH ADITIVA NA POBOLJŠANJE REOLOŠKIH SVOJSTAVA PLINSKOG KONDENZATA // XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : sažetci / Zrnčević, Stanka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko društvo, 2003. str. 189-189 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 83570 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ KEMIJSKE STRUKTURE POLIMERNIH ADITIVA NA POBOLJŠANJE REOLOŠKIH SVOJSTAVA PLINSKOG KONDENZATA
(THE INFLUENCE OF CHEMICAL STRUCTURE OF POLYMER ADDITIVES ON THE RHEOLOGICAL PROPERTIES OF GAS CONDENSATE)
Autori
Kuzmić Erceg, Ana ; Radošević, Marko ; Jelić-Balta, Jasmina ; Bogdanić, Grozdana ; Vuković, Radivoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : sažetci
/ Zrnčević, Stanka - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko društvo, 2003, 189-189
Skup
XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Polimerni aditivi; Poboljšanje reoloških svojstava plinskog kondenzata
(Polymer additives; Improvement of the reological properties of gas condenzate)
Sažetak
Osnovni problem kod proizvodnje, transporta, skladištenja i prerade plinskog kondenzata su nepovoljna reološka svojstva pri nižim temperaturama zbog visokog sadržaja n-parafina. Taj se problem u praksi rješava na različite načine, ali je najefikasnije dodavanje polimernih aditiva u koncentraciji od 100 do 1000 ppm. Uloga aditiva je mijenjanje kristalnog oblika parafina. Dodatkom aditiva plinski kondenzat poprima svojstva njutonskih tekućina. Kao mjera efikasnosti aditiva koristi se određivanje točke tečenja i viskoznosti u ovisnosti o smičnom naprezanju. Najbolji su aditivi čiji sastav odražava strukturu ugljikovodika kojih se svojstva žele modificirati. U ovom radu prikazana je sinteza, karakterizacija i primjena polimernih aditiva na poboljšanje reoloških karakteristika plinskog kondenzata. Sintetizirani su polimerni aditivi na osnovi dugolančanih estera (met)akrilne kiseline, kopolimerizacijom sa stirenom i akrilnom kiselinom, te terpolimerizacijom tih monomera. Polimerizacija je provedena s azo i peroksidnim inicijatorima u aromatskim otapalima. Utvrđen je utjecaj kemijske strukture monomera, duljine alkilnog lanca dugolančanih estera, omjera otapalo-monomeri i molekulne mase sintetiziranih aditiva na sniženje točke tečenja plinskog kondenzata Na poboljšanje reoloških svojstava plinskih kondenzata bitan utjecaj imaju i svojstva plinskog kondenzata. Optimalni rezultati su postignuti s aditivima na osnovi kopolimera s funkcionalnim monomerima (akrilna kiselina). Dodavanjem aditiva kondenzat poprima svojstva njutonske tekućine, što je utvrđeno iz odnosa viskoznosti i gradijenta brzine smicanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0061001
Ustanove:
INA-Industrija nafte d.d.
Profili:
Ana Erceg Kuzmić
(autor)
Marko Radošević
(autor)
Grozdana Bogdanić
(autor)
Radivoje Vuković
(autor)