Pregled bibliografske jedinice broj: 834800
PREDOBRADA KUKURUZNIH OKLASAKA ZA PROIZVODNJU BIOETANOLA
PREDOBRADA KUKURUZNIH OKLASAKA ZA PROIZVODNJU BIOETANOLA, 2016., diplomski rad, preddiplomski, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 834800 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PREDOBRADA KUKURUZNIH OKLASAKA ZA PROIZVODNJU BIOETANOLA
(PRETREATMENT OF CORN COBS FOR BIOETHANOL PRODUCTION)
Autori
Govedarica, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2016
Stranica
41
Mentor
Šantek, Božidar
Neposredni voditelj
Trontel, Antonija
Ključne riječi
kukuruzni oklasci; predobrada u visokotlačnom reaktoru; kiselinska hidroliza; HPLC
(corn cobs; pretreatment in high pressure reactor; acid hydrolysis; HPLC)
Sažetak
Lignocelulozne sirovine su jeftine i obnovljive sirovine za proizvodnju biogoriva no, zbog svoje kompleksne strukture moraju biti podvrgnute predobradi, te daljnjoj hidrolizi polisaharida u fermentabilne ugljikohidrate. Kukuruzni oklasci, korišteni u ovom radu, usitnjeni su mljevenjem i provedena je predobrada u visokotlačnom reaktoru uz različite koncentracije sumporne kiseline (w = 0, 5 % i 1, 0 %) kao katalizatora. Postupak predobrade proveden je pri 210°C i tlaku pare od 20 bara pri različitim vremenima zadržavanja od 1 do 10 minuta. Nakon postupka predobrade kukuruznih oklasaka, dobiveni hidrolizat se sastoji od dvije faze, tekuće i čvrste faze. Svaka faza je zasebno analizirana te je određen sastav i koncentracija polimera, odnosno fermentabilnih ugljikohidrata, lignina topivog u kiselini, lignina netopivog u kiselini i nusproizvoda (octena kiselina, levulinska kiselina, mravlja kiselina, furani). Navedeni nusproizvodi mogu imati inhibitorni učinak na rast mikroorganizama. Tijekom postupak preodbrade kukuruznih oklaska pri temperaturi od 210 °C, tlaku pare od 20 bara i vremenu zadržavanja od 5 minuta uz 1, 0% sumpornu kiselinu kao katalizator proizvedeno je najviše fermentabilnih ugljikohidrata u hidrolizatu kukuruznih oklasaka, dok je najmanje inhibirajućih spojeva proizvedeno tijekom postupka predobrade pri temperaturi od 210 °C, tlaku pare od 20 bara i vremenu zadržavanja od 5 minuta uz 0, 5 % sumpornu kiselinu kao katalizator.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-9158 - Održiva proizvodnja bioetanola i biokemikalija iz otpadnih poljoprivrednih lignoceluloznih sirovina (SPECH-LRM) (Šantek, Božidar, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb