Pregled bibliografske jedinice broj: 833833
Kultura rada i sociokulturno nasljeđe
Kultura rada i sociokulturno nasljeđe // Sociokulturno nasljeđe i gospodarski razvoj / Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana ; Pavić, Željko (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2016. str. 21-31 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 833833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kultura rada i sociokulturno nasljeđe
(Work culture and socio-cultural heritage)
Autori
Šundalić, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Sociokulturno nasljeđe i gospodarski razvoj
/ Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana ; Pavić, Željko - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2016, 21-31
ISBN
978-953-6931-93-4
Skup
Globalizacija i regionalni identitet 2016.
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 16.09.2016. - 17.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kultura rada; priroda; tradicija; sociokulturno nasljeđe; razvoj
(work culture; nature; tradition; socio-cultural heritage; development)
Sažetak
Govor o kulturi je uvijek govor o svemu ljudskom. Premda je priroda ona koja sve omogućava, nju se u kulturi „zaboravlja“ dajući prioritet čovjeku kao „stvaratelju“ svega za ljudski život bitnog. U tome važno mjesto uvijek dobiva rad kao ljudska aktivnost kojom se stvaraju materijalna i duhovna dobra. Odnos prema radu u svakom se društvu prepoznaje kao jedna od njegovih kulturnih odrednica prema kojoj se tome društvu (narodu) pridružuju atributi poput „odgovorno“, „disciplinirano“, „pouzdano“, „precizno“, „bogato“, „razvijeno“ i slično. Kako se odnos prema radu ne prepoznaje samo u jednoj ili dvije generacije aktivnih članova društva već kao višestoljetna tradicija brojnih prethodnih generacija, tako se odnos prema radu prepoznaje kao važno sociokulturno nasljeđe. U članku je analizirano nekoliko važnih činitelja kulture rada u hrvatskom društvu, posebice u Slavoniji i Baranji, koji su nezaobilazni za razumijevanje važećih normi i vrijednosti u odnosu prema radu te materijalnim i duhovnim dobrima. Tako će se ukazati na utjecaje političkih uređenja u prošlosti, tradicije, geografskih i klimatoloških utjecaja, obrazovanja, integracijskih procesa i globalnog tržišta. U konačnici bi ovakva analiza ponudila realnu sliku kulture rada u hrvatskom društvu kao i smjernice poželjnih promjena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija