Pregled bibliografske jedinice broj: 832506
Kemijski pristup procesu dobivanja grafena i karakterizacija dobivenog produkta
Kemijski pristup procesu dobivanja grafena i karakterizacija dobivenog produkta // XI. Susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga Sažetaka / Matijašić, Gordana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 89-89 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 832506 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kemijski pristup procesu dobivanja grafena i karakterizacija dobivenog produkta
(Chemical approach to the production of graphene and characterisation of obtained product)
Autori
Lukačević, Vladimir ; Sačer, Denis ; Čapeta, Davor ; Šrut Rakić, Iva ; Kraljić Roković, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XI. Susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga Sažetaka
/ Matijašić, Gordana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 89-89
ISBN
978-953-6894-55-0
Skup
XI. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2016. - 19.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Grafen oksid ; grafen
(Graphene oxide ; graphene)
Sažetak
Od zadnje polovice prošlog desetljeća grafen se intenzivno proučava u kontekstu mnogih primjena kao što su polimerni kompozitni materijali, senzori, biomedicinski materijali, spremnici energije te niz drugih primjena radi svojih iznimnih električnih, mehaničkih, toplinskih, te optičkih svojstava. Grafen je moguće sintetizirati primjenom različitih metoda poput mehaničkog i elektrokemijskog raslojavanja grafita, kemijske sinteza iz otopine uz grafit kao prekursor, kemijske depozicije iz produkata niže molekulske mase te epitaksijalnog rasta na površini silicij karbida. Kemijska priprava grafen oksida koji se dobiva iz grafita te njegova redukcija predstavljaju obećavajuću metodu za proizvodnju većih količina grafena. Cilj ovog rada je bio sintetizirati grafen oksid (GO) iz uzorka prirodnog grafita koristeći Hofmannovu metodu te prevođenje grafen oksida u grafen (rGO) pomoću natrij-bor hidrida. Uzorci GO i rGO okarakterizirani su nizom metoda poput FT-IR spektroskopije, termogravimetrijske analize (TGA), mikroskopa atomskih sila (AFM) te cikličke voltametrije. FT-IR spektroskopijom je dokazano da GO sadrži kisikove funkcionalne skupine te da su u procesu redukcije GO uklonjene hidroksi i epoksi skupine, a zaostale karbonilne skupine. Korištenjem TGA analize određeno je da uzorak GO sadrži veći udio kisika u odnosu na rGO. AFM metoda pokazala je da je da je dobiveni uzorak GO raslojen do monosloja, a isto tako da je nakon redukcije GO moguće izolirati monosloj rGO. Uzorak rGO nanesen je na elektrodu od staklastog ugljika te su ispitana njegova kapacitivna svojstva metodom cikličke voltametrije. Ispitivanje je provedeno u otopini 0, 5 mol dm-3 Na2SO4. Pokazano je da uzorak posjeduje dobra kapacitivna svojstva pri čemu su dobiveni specifični kapaciteti od 23 F g-1 do 7 F g-1 što ovisi o uvjetima ispitivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-8825 - Elektrokemijski superkondenzator visoke snage i velikog sadržaja energije za primjenu u električnim vozilima (ESUP-CAP) (Mandić, Zoran, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb