Pregled bibliografske jedinice broj: 832032
Utjecaj koncentracije kloridnih iona na korozijsko ponašanje CuAlNi legure
Utjecaj koncentracije kloridnih iona na korozijsko ponašanje CuAlNi legure, 2016., diplomski rad, diplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 832032 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj koncentracije kloridnih iona na korozijsko ponašanje CuAlNi legure
(The influence of chloride concentration on the corrosion behavior of CuAlNi alloy)
Autori
Čudina, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
08.09
Godina
2016
Stranica
55
Mentor
Vrsalović, Ladislav
Ključne riječi
legure s prisjetljivosti oblika; CuAlNi legura; korozija; elektrokemijske metode; SEM/EDS analiza
(shape memory alloy; CuAlNi alloy; corrosion; electrochemical methods; SEM/EDS analysis)
Sažetak
U radu su prikazani rezultati ispitivanja korozijskog ponašanja legure CuAlNi u lijevanom stanju u 0.1 %, 0.5 %, 0.9 % i 1.5 % otopini NaCl (pH = 7.4 i T = 37 oC). Elektrokemijska ispitivanja provedena su mjerenjem potencijala otvorenog strujnog kruga, metodom linearne i potenciodinamičke polarizacije te elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom (EIS). Nakon polarizacijskih mjerenja površine elektroda ispitane su optičkim mikroskopom, a također je na njima napravljena i SEM/EDS analiza. Rezultati ispitivanja su pokazali da povećanjem koncentracije kloridnih iona dolazi do porasta gustoće korozijske struje i do sniženja vrijednosti polarizacijskog otpora kao i ukupne impedancije sustava, što ukazuje na intenzivniju koroziju legure. Snimke površine elektroda nakon polarizacijskih mjerenja optičkim mikroskopom pokazuju da u 0.1 % otopini ne dolazi do jamičaste korozije, dok kod viših koncentracija NaCl dolazi do pojave jamičaste korozije na površini. SEM/EDS analiza površine potvrdila je zapažanja dobivena ispitivanjem površine optičkim mikroskopom. Najveći broj jamica vidljiv je na površini CuAlNi legure nakon ispitivanja u 0.9 % NaCl otopini, dok su jamice najvećeg promjera zabilježene kod ispitivanja u 1.5 % otopini. EDS analiza površine ukazala je da je dominantan postotak bakra i kisika, što ukazuje na postojanje bakrova oksida na površini. Prisustvo malog postotka aluminija ukazuje na njegovu raspodjelu u obliku aluminijeva oksida u površinskom sloju. Elementarnom analizom površine unutar jamice utvrđeno je da je dominantan korozijski produkt u jamici bakrov klorid.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Metalurgija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2014-09-3405 - Dizajniranje mikrostrukture i funkcionalnih svojstava legura s prisjetljivosti oblika na bazi bakra (DMFP-CuSMA) (Gojić, Mirko, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ladislav Vrsalović
(mentor)