Pregled bibliografske jedinice broj: 831967
Primjena SMS vaga u modernom pčelarstvu
Primjena SMS vaga u modernom pčelarstvu // Zbornik radova i sažetaka sa kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima "PČELARSTVO I PČELINJI PROIZVODI" / Jašić, Midhat (ur.).
Tuzla: Udruženje za nutricionizam i dijetetiku Hranom do zdravlja Tuzla, 2016. str. 5-6 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 831967 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena SMS vaga u modernom pčelarstvu
(Application SMS scale in the modern beekeeping)
Autori
Horvat, Goran ; Jokić, Stela ; Šubarić, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova i sažetaka sa kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima "PČELARSTVO I PČELINJI PROIZVODI"
/ Jašić, Midhat - Tuzla : Udruženje za nutricionizam i dijetetiku Hranom do zdravlja Tuzla, 2016, 5-6
Skup
Prvi kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima
Mjesto i datum
Tuzla, Bosna i Hercegovina, 15.07.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sms vaga; mjerenje mase košnice; pametna pčelarska vaga; Internet; mobilni telefon
(sms scales; measuring the volume of the hive; bee smart scales; Internet; mobile phone)
Sažetak
Uvod: Postupak mjerenja mase (vaganja) u pčelarstvu predstavlja neizostavni dio proizvodnje pčelinjih proizvoda jer omogućuje nadziranje pčelinjih društava bez otvaranja košnica. Pored standardnih mehaničkih vaga u današnje vrijeme pojavljuju se elektroničke digitalne vage, tzv. SMS vage. Razvojem Internet mreže i novih tehnologija SMS vage prerastaju u „pametne“ vage koje povezivanjem na Internet omogućuju pčelarima stvarno-vremenski nadzor košnica, pojednostavljeni grafički prikaz podataka a i pristupačnije cijene. Cilj rada: Cilj ovog rada je predstavljanje novih tehnologija u procesu mjerenja mase košnica pčela, sa ciljem povećanja prinosa i kvalitete pčelinjih proizvoda. Rezultati i diskusija: Razvoj novih tehnologija ima za primarni cilj pojednostaviti i olakšati svakodnevne poslove. U modernom pčelarenju nove tehnologije su najviše zastupljene u nadzoru košnica pčelinjih društava. Nove tehnologije tako omogućuju nadzor nad košnicama koje su desetak ili stotinjak kilometara udaljene, čime se smanjuju vrijeme potrebno za inspekciju košnica i društava. Jedno od tih rješenja je i SMS vaga čija je glavna funkcija mjerenje mase košnice te slanja informacije o masi putem SMS poruka. Razvojem Internet mreže i ICT tehnologija SMS vaga proteklih godina prerasta u „pametnu“ vagu koja osim slanja SMS poruka pčelarima omogućuje pohranjivanje podataka mase košnica tokom vremena, čime se omogućuje pregled promjene mase u vremenu. U usporedbi s klasičnim rješenjima gdje se podataka pohranjuju na samu vagu, korištenjem računarstva u „oblaku“ podaci se pohranjuju u oblaku Interneta te im je moguće pristupiti bilo gdje na svijetu. S druge strane, ovaj pristup iziskuje najam usluge u oblaku, no smanjenjem kompleksnosti uređaja vage postižu se konkurentne i vrlo pristupačne cijene vagi. Naposljetku, integracijom sustava globalnog pozicioniranja (GPS) omogućuje se korelacija prinosa u odnosu na položaj (geografsku lokaciju), što za cilj ima povećanje prinosa. Zaključak: Pametne vage omogućuju udaljeni nadzor mase košnica, na način da bez otvaranja košnica imamo uvid o prinosu meda. Integracijom pametne vage s novim tehnologijama omogućuje se stvarno-vremenski nadzor mase, uz pohranu i prikaz podataka tokom vremena i sveprisutnost informacija pomoću mobilnih telefona/tablet računala/osobnih računala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek,
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek