Pregled bibliografske jedinice broj: 831851
Geodetsko-geološke studije erozije rubnih dijelova prapornih ravnjaka hrvatskog podunavlja
Geodetsko-geološke studije erozije rubnih dijelova prapornih ravnjaka hrvatskog podunavlja, 2015. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 831851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geodetsko-geološke studije erozije rubnih dijelova prapornih ravnjaka hrvatskog podunavlja
(Geodetic-Geological study of erosion of loess plateau margins constituting Croatian Danube area)
Autori
Pribičević, Boško ; Dragičević, Ivan ; Đapo, Almin ; Babić, Luka ; Kordić, Branko ; Govorčin, Marin
Izvornik
Zagreb
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2015
Ključne riječi
Dunav ; erozija ; tektonika ; geomorfologija ; moderne geodetske bezkontaktne mjerne metode ; povijesni presjeci ; prostorno-vremenska analiza
(Danube ; erosion ; tectonics ; geomorphology ; modern geodetic contactless survey methods ; historical overview ; space-time analysis)
Sažetak
Rijeka Dunav u području Hrvatskog podunavlja najvećim dijelom prolazi kroz predjele koji su izgrađeni od prašinasto-pjeskovito-glinovitih taložina koje se u genetskom smislu definiraju kao prapor ili njegovi ekvivalenti. Na više područja Dunav je svojom erozijskom snagom stvorio specifičan reljef na desnoj hrvatskoj obali. U morfološkom smislu iskazuje se kao strmi, gotovo vertikalni odsjeci, visoki i do nekoliko desetaka metara. U svome erozijskom djelovanju Dunav, posebno za vrijeme visokih voda, odnosi ogromne količine prapora te na taj način ugrožava priobalna područja u dionicama sa strmim odsjecima pomičući svoju obalu na račun neposrednog zaobalja. Znanstveno istraživački projektni zadatak obuhvaća područje desne obale Dunava od Batine do Iloka s posebnim naglaskom na područja: Bansko brdo, Erdut i potez Vukovar- Ilok. Suvremene geodetske i geološke metode kao i instrumenti omogućuju veliku brzinu prikupljanja podataka i njihovu obradu te stvaranje trodimenzionalnih modela. Tome danas uvelike pridonosi GPS tehnologija, terestrički trodimenzionalni laserski skeneri, specijalizirana hidrografska oprema (višesnopni dubinomjeri i bočni sonari) i specijalizirani programski paketi za obradu grafičkih prikaza i vizualizaciju podataka mjerenja. Stoga je danas moguće precizno mjerenje erozije. Cilj istraživanja ovog projektnog zadatka je pridobivanje relevantnih geoloških podataka i odgovarajućih suvremenih geodetskih i geoloških podloga koje bi služile za hidrotehnička rješenja u svrhu zaštite desne obale i zaobalja rijeke Dunava od djelovanja velikih voda koje se iskazuju u obliku snažne i intenzivne erozije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija, Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb,
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Marin Govorčin
(autor)
Branko Kordić
(autor)
Almin Đapo
(autor)
Luka Babić
(autor)
Boško Pribičević
(autor)
Ivan Dragičević
(autor)