Pregled bibliografske jedinice broj: 831103
"Nano" u fotonaponskim solarnim ćelijama
"Nano" u fotonaponskim solarnim ćelijama // Knjiga sažetaka 6. radionice Sekcije za primjenjenu i industrijsku fiziku Hrvatskog fizikalnog društva / Davor Gracin/Krunoslav Juraić (ur.).
Zagreb: PIF HFD, 2016. str. 21-22 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 831103 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Nano" u fotonaponskim solarnim ćelijama
("Nano" in photovoltaic solar cells)
Autori
Gracin, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 6. radionice Sekcije za primjenjenu i industrijsku fiziku Hrvatskog fizikalnog društva
/ Davor Gracin/Krunoslav Juraić - Zagreb : PIF HFD, 2016, 21-22
Skup
6. radionica Sekcije za primjenjenu i industrijsku fiziku Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.01.2016. - 28.01.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
nano strukture; fotonaponske solarne ćelije organske sc
(nano structures; photovoltaic solar cells; organic sc)
Sažetak
Nanostrukturirani materijali su prisutni u svim djelovima solarne ćelije. Za aktivni materijal, kristali nano metarskih dimenzija nude mogućnost modifikacije električnih, optičkih i vibracionih svojstava mijenjanjem geometrijskih dimenzija. U slučaju dimenzija bliskih Bohrovom radiusu, moguće je u radu solarne ćelije koristiti višefotonsku generaciju a vrijeme života fotogeneriranih nosioca naboja se može višestruko povećati. Slaganjem više slojeva različitih materijala moguće je realizirati solarne ćelije efikasnosti 40- 50% a mogućnost realizacije aktivnog sloja slaganjem nanokristala različitih dimenzija, formiranih kemijskim taloženjem može znatno pojednostaviti masovnu produkciju solarnih ćelija. Na predavanju će se ove mogućnosti ilustrirati sa nekoliko karakterističnih primjera. Za čitav niz materijala je difuziona dužina fotogeneriranih nosilaca nanometarskih dimenzija pa je nužno za efikasnu fotonaponsku pretvorbu da je debljina aktivnog sloja nanometarska. Da bi se za takve materijale realizirala zadovoljavajuća apsorpcija, realna površina mora biti znatno veća od nominalne. U tu svrhu se koriste razni nanostrukturirani vodljivi materijali koji osiguravanju veliku površinu na koju se mogu rasporediti čestice aktivnog materijala u vrlo tankom sloju. Jedna od takvih formi su nanocjevčice koje su light motiv aktualnog projekta. Za slučaj da se radi o aktivnom sloju od organskih materijala, fotogenerirani nosioci su ekscitoni koje treba razdvojiti na granci omski kontakt/aktivni sloj. U tom slučaju, materijal kontakta mora imati posebno dizajniran optički procijep koji mora biti veći od onog kod aktivnog materijala da bi se takav proces osigurao. U novije vrijeme se koriste omski kontakti od dva materijala. Jedan osigurava razdvajanje ekscitona a drugi je proziran i dobro vodljiv te sakuplja foto generirani naboj. Na predavanju će se pokazati pojednostavljena šema procesa sa nekoliko karakterističnih primjera. Istraživanja u ovom području zahtjevaju primjene tehnika koje omogućuju analizu nanostruktura kao što su mikroskopija visoke rezolucije, raspršenje x-zraka pod malim upadnim a malim i velikim kutom raspršenja. U električnoj i foto-električnoj karakterizaciji, nužna je kvalitetna analiza procesa generacije i rekombinacije za što se koriste različite tehnike od kojih je posebno zanimljiva impedancijska spektroskopija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-9419 - Nanokompoziti cinkovog oksida i titanijevog dioksida za fotonaponsku primjenu (ZOTONanoPhotovolt) (Gajović, Andreja, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Davor Gracin
(autor)