Pregled bibliografske jedinice broj: 830368
Zaštita zdravlja pomoćnog osoblja u zdravstvenim ustanovama
Zaštita zdravlja pomoćnog osoblja u zdravstvenim ustanovama // Sigurnost : časopis za sigurnost u radnoj i životnoj okolini, 57 (2015), 4; 337-346 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 830368 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita zdravlja pomoćnog osoblja u zdravstvenim ustanovama
(Health protection of auxiliary personnel in health care institutions)
Autori
Holcer Janev, Nataša ; Šalamun, Mirta ; Petričević, Maša ; Sekovanić, Anica ; Barišin, Andreja
Izvornik
Sigurnost : časopis za sigurnost u radnoj i životnoj okolini (0350-6886) 57
(2015), 4;
337-346
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
pomoćno osoblje ; zdravstvene ustanove ; ozljede oštrim predmetom ; krvlju prenosive infekcije ; zaštita zdravlja ; mjere i pravila sigurnosti
(auxiliary personnel ; health care institutions ; sharp object injuries ; blood-borne infections ; health protection ; safety measures and rules)
Sažetak
Ubodni incidenti predstavljaju jedan od najčešćih načina ozljeđivanja djelatnika u zdravstvenim ustanovama uz koje se povezuje rizik od infekcija koje mogu uzrokovati kroničnu bolest, privremenu ili trajnu radnu nesposobnost. Najčešći tip ozljeda su ubodni incidenti nastali ubodom na iglu i posjekotine oštrim predmetima kod vađenja krvi, kirurških zahvata, ali i čišćenja i zbrinjavanja medicinskog otpada. Procjenjuje se da u Europi postoji milijun takvih ozljeda godišnje. Nisu samo zdravstveni djelatnici koji rade u specifičnim medicinskim situacijama prepoznati kao djelatnici pod najvećim rizikom izloženosti ubodnim incidentima. Pomoćno osoblje, kao što su čistačice i spremačice u zdravstvenim ustanovama također su izložene značajnim rizicima. Praćenje incidenata kao i provedba mjera prevencije u nadležnosti je bolničkog povjerenstva za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija koje radi sukladno preporuci Referentnog centra za bolničke infekcije Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske. Osim vođenja dokumentacije, posebno je važno procjepljivanje protiv HBV-a i pomoćnog osoblja u zdravstvenim ustanovama koje dolazi u dodir s potencijalno infektivnim materijalom, praćenje imunosti nakon cijepljenja i provođenje kontinuirane edukacije o prevenciji ekspozicijskih incidenata i postekspozicijskoj profilaksi. Rizik stjecanja krvlju prenosivih infekcija kao što su hepatitis B, hepatitis C i HIV u radu pomoćnog osoblja nije zanemariv, stoga je potrebno aktivno poduzimati mjere za sprečavanje krvlju prenosivih infekcija na radnim mjestima najveće ugroženosti.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar",
Opća bolnica Varaždin
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus