Pregled bibliografske jedinice broj: 830347
Antropološka perspektiva pogrebnih običaja početka kasnoga brončanoga doba u sjevernoj Hrvatskoj
Antropološka perspektiva pogrebnih običaja početka kasnoga brončanoga doba u sjevernoj Hrvatskoj, 2016., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 830347 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropološka perspektiva pogrebnih običaja početka kasnoga brončanoga doba u sjevernoj Hrvatskoj
(Anthropological perspective of burial practices in the beginning of the Late Bronze Age in Northern Croatia)
Autori
Premužić, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.06
Godina
2016
Stranica
148
Mentor
Rajić Šikanjić, Petra ; Ložnjak Dizdar, Daria
Ključne riječi
ljudski kosturni ostaci; paljevinski grobovi; kasno brončano doba; Poljana Križevačka; sjeverna Hrvatska
(human skeletal remains; cremation burials; Late Bronze Age; Poljana Križevačka; northern Croatia)
Sažetak
Ljudski kosturni ostaci s paljevinskog groblja na nalazištu Poljana Križevačka 2, koje se datira u razdoblje početka kasnoga brončanoga doba, podvrgnuti su detaljnoj analizi. Glavni cilj istraživanja bio je prikupiti podatke o životu i pogrebnim običajima ove zajednice. Pri analizi su korištene standardne antropološke metode za određivanje dobi i spola pokojnika te prisutnosti patoloških promjena i nemetričkih osobina. Uz to, analizom makroskopskih svojstava kosturnih ostataka, točnije boje, težine i zastupljenosti kosturnih elemenata, određene su značajke pogrebnih običaja. Analizirani uzorak čine 43 osobe: 14 djece, 26 odraslih osoba te tri osobe kojima nije bilo moguće odrediti dob i spol. Raspodjela osoba po dobnim i spolnim skupinama pokazuje pravilnost i jednaku zastupljenost pojedinih skupina. Time je dokazano da su na groblju u Poljani ravnopravno pokapani svi članovi zajednice. Analiza patoloških promjena ukazala je na prisutnost nekoliko vrsta: patološke promjene na lubanji, osteoartritis, periostitis te entezopatske promjene. Karakter ovih promjena svjedoči o tome da je dio članova zajednice iz Poljane bio izložen lošim životnim uvjetima te zahtjevnom fizičkom radu. Značajke povezane uz pogrebne običaje dokazuju da su oni bili provođeni jednako za sve članove zajednice, neovisno o njihovoj dobi i spolu. Postupak kremiranja bio je proveden na vrlo učinkovit način, što svjedoči o postojanju znanja o konstrukciji i održavanju lomače. Važan dio pogrebnih običaja bilo je temeljito prikupljanje spaljenih ostataka svih dijelova tijela s lomače te njihovo polaganje u grob, čime se rekonstruiralo tijelo pokojnika. Usporedba bioloških značajki i karakteristika pogrebnih običaja zajednice iz Poljane s ostalim istovremenim grobljima sjeverne Hrvatske te Slovenije i Mađarske ukazala je da među njima postoje sličnosti koje svjedoče o pripadnosti zajedničkoj kulturi kasnoga brončanoga doba, ali i razlike koje su posljedica lokalnih običaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-5327 - Pogrebni običaji i društvo kasnog brončanog doba na jugu Karpatske kotline (BAMPICa) (Ložnjak Dizdar, Daria, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju