Pregled bibliografske jedinice broj: 829922
Kršćani – žrtve nasilja u današnjem svijetu
Kršćani – žrtve nasilja u današnjem svijetu // Religije i nasilje, Zbornik radova interdisciplinarnog i interkonfesionalnog simpozija održanog u Zagrebu 17. listopada 2014. / Nikić, Mijo ; Marjanović, Marijana (ur.).
Zagreb: Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove, 2015. str. 205-228
CROSBI ID: 829922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kršćani – žrtve nasilja u današnjem svijetu
(Christians - victims of violence in todays world)
Autori
Kovač, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Religije i nasilje, Zbornik radova interdisciplinarnog i interkonfesionalnog simpozija održanog u Zagrebu 17. listopada 2014.
Urednik/ci
Nikić, Mijo ; Marjanović, Marijana
Izdavač
Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
205-228
ISBN
9789532311440
Ključne riječi
kršćani (u današnjem svijetu), diskriminacija, progonstvo, nasilje, sloboda vjerovanja, ljudska prava
(Christians (in todays world), discrimination, persecution, violence, freedom of faith, human rights)
Sažetak
Kršćanstvo je danas najproganjanija religija na svijetu. Prema nekim podacima, između 150 i 200 milijuna kršćana godišnje doživljava određeni oblik nasilja ; govori se čak o »globalnom ratu protiv kršćana«. Članak prilazi ovoj osjetljivoj problematici ističući najprije slobodu vjerovanja kao nezaobilazno načelo Univerzalne deklaracije o pravima čovjeka, (post)koncilskog naučavanja Katoličke crkve i svakog modernog civiliziranog društva. Zatim nastoji ukazati na neke antropološke uzroke nasilja, definirati samo nasilje te opisati glavne vrste nasilja u današnjem svijetu, koji pogađaju i kršćane. U opširnijem dijelu, autor iznosi konkretne brojčane podatke o nasilju nad kršćanima u suvremenom svijetu, pruža kratki panoramski pregled nekoliko zemalja u kojima su kršćani (naj)ugroženiji te pokušava razjasniti zašto u općoj javnosti postoji određena indiferentnost prema ovoj ozbiljnoj temi. U zaključku, ističe se kako problemu nasilja treba pristupiti cjelovito, imajući u vidu njegove različite dimenzije i uzroke. U sve nemirnijem svijetu, specifičan doprinos kršćana autor vidi upravo u razvijanju kulture dijaloga, suživota i nenasilja na lokalnoj i globalnoj razini. Napokon, porast nasilja nad kršćanima poziva iste na međusobnu ekumensku solidarnost kao i na osvješćivanju mučeničke dimenzije kršćanske vjere.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija