Pregled bibliografske jedinice broj: 829834
Pozicija Republike Kine u globalnim odnosima
Pozicija Republike Kine u globalnim odnosima // Eighth International Conference: 'An Enterprise Odyssey: Saving the Sinking Ship through Human Capital' / Galetić, Lovorka ; Načinović Braje, Ivana ; Jaković, Božidar (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 504-511 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 829834 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pozicija Republike Kine u globalnim odnosima
(The position of the Republic of China in globalisation relations)
Autori
Vizjak, Ana ; Katičić, Ljiljana ; Vizjak, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Eighth International Conference: 'An Enterprise Odyssey: Saving the Sinking Ship through Human Capital'
/ Galetić, Lovorka ; Načinović Braje, Ivana ; Jaković, Božidar - Zagreb : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 504-511
ISBN
978-953-346-027-7
Skup
Eighth International Conference: 'An Enterprise Odyssey: Saving the Sinking Ship through Human Capital'
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.06.2016. - 11.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kina, Globalizacija, TPP-Trans-Pacific Partnership, Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP), Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB)
(China, globalization, Trans-Pacific Partnership (TPP), Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP), Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB).)
Sažetak
Prema analizama MMF-a za 2014., Kina je postala najmoćnija ekonomska sila u svijetu. Nakon 142 godina, Kina je pretekla SAD, ali početkom 2016. godine, Kina stagnira i postaje teret u globalnoj ekonomiji. Ovakav razvoj će uzrokovati ozbiljne globalne posljedice te pad ekonomske moći SAD-a. Amerika mora prihvatiti da će konkurentska borba s Kinom biti korištenje ekonomske politike kao učinkovito sredstva državništva. Projekt "Pivot to Azija" je središnji dio SAD vanjske politike. Najveći trgovački pakt Kina pregovara s Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP), koji je pokrenut u 2012. godini i predstavlja kinesku verziju trgovinskog sporazuma koji nije prijetnja TPP. TPP bi trebao uspjeti ili ne a ovisiti će o ekonomskim postignućima. Postoji zabrinutost kako će Kina regulirati pravila. Radi se o uklanjanju protekcionističkih trgovinskih barijera. To su tehničko trgovinski-liberalizacijski procesi koji se odvijaju u trgovačkim poslovima koji ne uključuju Kinu. Izražava se strah od Kine koji ukazuje na to da Kina promovira merkantilizam u svojim trgovinskim sporazumima, što nije slučaj. Ako Kina i njeni poslovni partnerli iberaliziraju trgovinu na način na koji oni rade, to je super za njih, i na kraju za Ameriku isto. Nastali gospodarski rast će pružiti se Americi prosperitetniji tržište za trgovinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija