Pregled bibliografske jedinice broj: 829599
Prevalencija i antimikrobna osjetljivost Ureaplasme urealyticum i Mycoplasme hominis u Općoj županijskoj bolnici Požega u vremenu od 2011. do 2015.g.
Prevalencija i antimikrobna osjetljivost Ureaplasme urealyticum i Mycoplasme hominis u Općoj županijskoj bolnici Požega u vremenu od 2011. do 2015.g. // 8. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međ. sudjelovanjem
Opatija, Hrvatska, 2015. str. 45-45 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 829599 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevalencija i antimikrobna osjetljivost
Ureaplasme urealyticum i Mycoplasme hominis u
Općoj županijskoj bolnici Požega u vremenu od
2011. do 2015.g.
(Prevalence and antimicrobial resistance of
Ureaplasme urealyticum i Mycoplasme hominis in
General county hospital Požega 2011.-2015.)
Autori
Cviljević, Sabina ; Lovrić, Božica ; Jovanović, Tihomir ; Vlainić, Toni
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
8. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međ. sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.05.2015. - 15.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
U. urealyticum ; M. hominis
Sažetak
CILJ: istraživanja je bio utvrditi prevalenciju i antimikrobnu osjetljivost U. urealyticum i M. hominis u vremenu od 1.1.2011. do 31.12.2015. godine na području Požeško-slavonske županije. MATERIJALI I METODE: U istraživanom vremenu obrađeno je 3559 ginekoloških uzoraka u Mikrobiološkom laboratoriju OŽB Požega. Brisevi su odmah dostavljani u laboratorij gdje su se obrađivali prema standardnom laboratorijskom protokolu, koristeći se Mycoplasma IST 2 kitovima. U. urealyticum i M. hominis su se identificirale promjenom boje medija (od žutog u crveno) budući da metaboliziraju ureu i arginin koji su dodani u medij zajedno s indikatorom promjene boje. Antimikrobna osjetljivost je testirana za sedam antibiotika: doxycycline, tetracycline, azithromycin, erythromycin, clarythromycin, ciprofloxacin, ofloxacin. Rezultati su očitavani nakon 48 sati inkubacije na temperaturi od 37°C kao „osjetljivo“, „intermedijarno“, i „rezistentno“ prema Clinical and Laboratory Standards Institute protokolima. REZULTATI: Ukupno pozitivnih briseva je bilo 974 (27, 3%). Od toga pozitivnih Ureaplasmi je bilo 876 (24, 6%), a pozitivnih Mycoplasmi 98 (2, 8%). Distribucija M.hominis i U.urealyticum po dobnim skupinama je najveća u skupini od 20-29 godina.Antimikrobna osjetljivost U. urealyticum je najveća na tetracycline (doxycyclin i tetracyclin), a najmanja na kinolonske antibiotike (ciprofloksacin i ofloksacin), dok je osjetljivost na makrolide (eritromicin, azitromicin, klaritromicin) umjerena. Antimikrobna osjetljivost M.hominis je najveća na tetracycline (doxycyclin i tetracyclin), a najmanja na makrolide(eritromicin, azitromicin, klaritromicin), dok je osjetljivost na kinolonske antibiotike (ciprofloksacin i ofloksacin) umjerena. ZAKLJUČAK: Ukupna prevalencija infekcija uzrokovanih s U.urealyticum i M.hominis iznosi 27, 3% što je nešto manje u udnosu na druge države (Grčka 47, 4% ; Italija 44, 5% ; Kina 33, 9% ; Poljska 33, 5%). To se može objasniti konzervativnom sredinom i običajima koji iz toga proizlaze. Infekcije uzrokovane s U.urealyticum su znatno češće (24, 6%) u odnosu na infekcije uzrokovane s M.hominis (2, 8%). U empirijskom liječenju infekcija uzrokovanih U.urealyticum i M.hominis kao prvi lijek izbora preporučuju se tetracyclini, što je u skladu s istraživanjima drugih autora.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća županijska bolnica Požega