Pregled bibliografske jedinice broj: 829411
Terminal za LNG u Hrvatskoj - hoće li biti "treće sreće" ? Projekt koji će učvrstiti geoenergetski položaj Hrvatske (I dio)
Terminal za LNG u Hrvatskoj - hoće li biti "treće sreće" ? Projekt koji će učvrstiti geoenergetski položaj Hrvatske (I dio) // EGE : energetika, gospodarstvo, ekologija, etika, 24 (2016), 1; 103-105 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 829411 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terminal za LNG u Hrvatskoj - hoće li biti "treće sreće" ? Projekt koji će učvrstiti geoenergetski položaj Hrvatske (I dio)
(LNG Terminal in Croatia – is there a 'third chance'? Project will strengthen Croatian geopolitical position)
Autori
Pavlović, Darko ; Jovičić Mario
Izvornik
EGE : energetika, gospodarstvo, ekologija, etika (1330-0628) 24
(2016), 1;
103-105
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
izgradnja LNG terminala; geostrateški projekt; gravitirajuća regija; povećanje sigurnosti opskrbe; energetska geostrategija; osiguranje alternativnih dobavnih pravaca; globalna politička moć
(construction of LNG terminal; geostrategic projects; gravitating region; increase of security of supply; energy geostrategy; provide alternative supply route; global political power)
Sažetak
Danas u vrijeme zategnutih odnosa između EU, Rusije i SAD, kao i neizvjesnosti vezano uz buduće odnose od velike je važnosti diversifikacija transportnih puteva opskrbe plinom kako prema EU tako i prema Republici Hrvatskoj. Prema mišljenju autora, upravo će izgradnja LNG terminala na otoku Krku o čijoj se gradnji ne odlučuje isključivo na temelju komercijalnih, ekonomskih kriterija, već i geopolitičkih razloga nedvojbeno doprinijeti jačanju geopolitičkog i geoenergetskog položaja Republike Hrvatske. Autori u radu analiziraju trenutačno svjetsko tržište LNG-a iz čega se uočava da svjetsko LNG tržište očekuje rast u narednim godinama (u apsolutnom se iznosu očekuje da će proizvodnja rasti s 270 MTPA (million tonnes per annum, 2011.) na oko 350 MTPA (million tonnes per annum) od 2016.). Vezano uz Republiku Hrvatsku, a sagledavajući potrebe za plinom gravitirajuće regije, autori naglašavaju da Republika Hrvatska mora imati jasnu sliku tržišta, te potpisane ugovore za isporuku plina, odnosno, terminal bez kupaca je slikovito rečeno „skupi auto u dvorištu bez goriva“. Pri tome je važno istaći da konkurencija ne čeka da se terminal napravi, već radi na osiguranju svojeg tržišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo, Ekonomija, Politologija
Napomena
Članak je prvi u nizu od tri članka koji se bavi temom izgradnje terminala za LNG u Republici Hrvatskoj. Pri tome, autori posebice naglašavaju da Energetska politika ne smije biti - slikovito rečeno, „mandatna energetska politika“ već politika bazirana na činjeničnim pokazateljima i stvarnim i geostrateškim i geoenergetskim potrebama jer jedino to može biti jamac da nakon 25 godina „izgradnje LNG terminala“ u Republici Hrvatskoj on stvarno i napokon bude i izgrađen.