Pregled bibliografske jedinice broj: 828947
Modeliranje baze podataka i baze znanja ekspertnog sustava elektroenergetskih objekata hrvatskih autocesta
Modeliranje baze podataka i baze znanja ekspertnog sustava elektroenergetskih objekata hrvatskih autocesta, 2009. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 828947 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje baze podataka i baze znanja ekspertnog sustava elektroenergetskih objekata hrvatskih autocesta
(Modeling Database and Knowledge Base of Expert System of Power Facilities Croatian Motorway)
Autori
Balaž, Zdenko
Izvornik
Projektiranje i razvoj, ExSys -HAC Br. 700-001, Zagreb
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2009
Ključne riječi
modeliranje; baze podataka; baze znanja; elektroenergetski objekti; autoceste; elektroenergetska prometna infrastruktura; ekspertni sustav; racionalizacija; legislativa; ...
(modeling; database; knowledge base; electric power facilities; highways; electricity transport infrastructure; expert system; rationalization; legislation; ...)
Sažetak
U radu je izložen opis i dva primjera modeliranja za potrebe razvoja ekspertnog sustava elektroenergetskih objekata hrvatskih autocesta. Kreaciji baza podataka prethodili su proračuni i provjere provedene razvijenim originalnim računalnim programom koji su rezultirali zaključcima u bazama znanja koji upućuju na univerzalne primjene. Opažanja i razumijevanja predmetne problematike oslonjena su na egzistirajuće ekspertne računalne sustave, (razvijene za potrebe utvrđivanja stanja elektromagnetske kompatibilnosti -EMC i elektromagnetskog modeliranja -EMM), a koji se može promatrati kao projektantsko pomagala. Iako projektiranje nije izum a niti otkriće, prezentirani proces modeliranja potvrđen eksperimentalnim ispitivanjem, koji je shvaćen kao projektiranje s konkretnim rezultatima originalno je djelo, jer je pristup u teorijskoj razradi originalan i znanstveno potvrđen. Dokazana je univerzalnost primjene modela ekspertnog sustava, (ExSyS) jer njima može biti modeliran bilo koji novi ili postojeći pojedinačni elektroenergetski objekt, ali i njihova elektromagnetska stanja promatrana u sustavu. Modeliranje se može smatrati projektiranjem sustava koji se svodi na prototip kada se u sustav ubacuju realne ili simulirane elektroenergetske komponente za bilo koji režim rada. Kao takav izvrstan je alat za testiranje, planiranje ili održavanje na velikim sustavima koji se za provjeru može tretirati i standardnim računalnim alatima poput EMPT programima. Unatoč odličnim rezultatima i prezentiranim stečenim iskustvima i dalje su otvorena pitanja novih smjernica legislative i intelektualnog vlasništva nad ovakvim ekspertnim računalnim procesima - projektantskim pomagalima. Prezentacijski materijal obrade, kada se grafički prikaže zorno projicira konkretna pogonska stanja, a njegova je baza podataka raspoloživa za sve druge obrade koje uključuju analize i sinteze sličnih primjera EES jer se parametri mogu po volji mijenjati. U primjerima modeliranje proveden je odabir pretpostavki i aproksimacija koje rezultiraju što jednostavnijim, ali dovoljno točnim modelom s obzirom na svrhu modeliranja s razlaganjem sustava na sastavnice u skladu s polaznim pretpostavkama i aproksimacijama. U osnovi modeliranja kao matematičkog polazi se od osnovnih pretpostavki: a) da su veze između uzroka i posljedica determinističke, tj. da isti uzroci uvijek izazivaju iste posljedice i b) da su zadržana fizikalna svojstva sustava unutar infinitezimalno malog volumena Osim osnovnih pretpostavki, (koje se najčešće podrazumijevaju), prilikom matematičkog modeliranja pojedinih komponenti elektroenergetskog sustava u pojedinačnim slučajevima koriste se dva univerzalna modela. Za uzemljivače trafostanica i stupove dalekovoda koristi se model kružnog pločastog uzemljivača. Za model kabela, vodiče dalekovoda, zaštitnu užad, i sve druge linearne komponente koristi se model segmenta cilindričnih vodiča.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Računarstvo