Pregled bibliografske jedinice broj: 828658
Analiza medijskoga izvještavanja u hrvatskim dnevnim novinama na primjeru kampanje za izbore za Europski parlament 2014.
Analiza medijskoga izvještavanja u hrvatskim dnevnim novinama na primjeru kampanje za izbore za Europski parlament 2014., 2016., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 828658 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza medijskoga izvještavanja u hrvatskim dnevnim novinama na primjeru kampanje za izbore za Europski parlament 2014.
(Analysis of media reporting in Croatian daily newspapers on the example of the campaign for the European Parliament elections in 2014)
Autori
Grmuša, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.02
Godina
2016
Stranica
569
Mentor
Popović, Goran ; Banek Zorica, Mihaela
Ključne riječi
društvene funkcije medija ; mediji i izbori ; vrijednost vijesti ; selekcija vijesti ; dnevne novine ; izbori za Europski parlament 2014. ; vjerodostojnost medija ; anketa ; kvantitativna i kvalitativna analiza sadržaja
(social role of the media ; the media and the elections ; news value ; news selection ; the 2014 European Parliament elections ; media credibility ; survey ; qualitative and quantitative content analysis)
Sažetak
Ispunjavanjem informativne i edukativne uloge mediji ostvaruju jedne od temeljnih društvenih funkcija, doprinoseći jačanju političkog znanja, ali i poticanju političke participacije građana na izborima. Izvještavanje o izborima velik je izazov za medije, budući da se na taj način procjenjuje vjerodostojnost medija i novinara. Proizvodnja medijskog sadržaja pretpostavlja traženje vrijednosti, pri čemu je važno uspostaviti ravnotežu između interesa publike i vlasnika. Selekcija vijesti temelji se na subjektivnim procjenama novinara koje su odraz njihovih osobnih vrijednosti i percepcije profesionalnih standarda. Budući da dnevne novine nastoje dati širi kontekst događaja koji prate utječući na javno mnijenje, ali i informiranost građana, cilj je rada bio analizirati informativno-edukativnu ulogu hrvatskih dnevnih novina na primjeru medijskog izvještavanja o kampanji za izbore za Europski parlament 2014., zatim ispitati povezanost kriterija selekcije vijesti i specifičnosti pojedinoga događaja te provjeriti razinu vjerodostojnosti medijskog izvještavanja tijekom kampanje. Oslanjajući se na postojeće teorijske koncepte selekcije vijesti kreiran je novi model koji smo nastojali provjeriti metodom ankete u redakcijama šest hrvatskih dnevnih novina – Jutarnjeg lista, Večernjeg lista, 24 sata, Novog lista, Slobodne Dalmacije i Glasa Slavonije. Nadalje, rezultati ankete deskriptivno su povezani s medijskim objavama kvantitativnom i kvalitativnom metodom analize sadržaja na uzorku od 290 članaka kako bi se provjerila zastupljenost ispitivanih kriterija selekcije vijesti tijekom izborne kampanje. Rezultati istraživanja pokazuju kako su hrvatske dnevne novine zadržale informativnu funkciju, a izgubile edukativnu. Anketno istraživanje pokazalo je povezanost novinarskog odabira i informativnosti sa specifičnostima pojedinoga događaja, ali i da zamišljeni teorijski koncept nije potpuno vidljiv u svakodnevnoj novinarskoj praksi. Nadalje, rezultati analize sadržaja pokazali su kako se komuniciranje o kampanji za izbore za Europski parlament 2014. ne razlikuje od prethodnih faza medijskog izvještavanja s obzirom na kriterij vjerodostojnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoka poslovna škola s pravom javnosti