Pregled bibliografske jedinice broj: 827727
III. simpozij: Reproduktivno mentalno zdravlje
III. simpozij: Reproduktivno mentalno zdravlje // XX. Dani psihologije u Zadru, Sažetci priopćenja / Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2016. str. 27-27 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 827727 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
III. simpozij: Reproduktivno mentalno zdravlje
(3rd Symposium on Reproductive Mental Health)
Autori
Nakić Radoš, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. Dani psihologije u Zadru, Sažetci priopćenja
/ Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2016, 27-27
ISBN
978-953-331-102-9
Skup
XX. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Reproduktivno mentalno zdravlje; psihosocijalna ginekologija i porodništvo
(reproductive mental health; psychosocial gynaecology and obstetrics)
Sažetak
Posebno mi je zadovoljstvo najaviti treći simpozij u nizu na temu reproduktivnog mentalnog zdravlja. Reproduktivno mentalno zdravlje odnosi se na biopsihosocijalnu dobrobit povezanu s reproduktivnim sustavom u svim razdobljima života. S obzirom na ovu definiciju, zanimljivost ovogodišnjeg simpozija, u odnosu na prethodne, jest u tome što su zastupljena istraživanja koja zaista pokrivaju cijeli reproduktivni vijek žena: od menarhe do menopauze. Simpozij započinje istraživanjima koja su uključivala djevojke i mlade žene. Prva tema bavi se ispitivanjem ugodnih i neugodnih emocija koje se javljaju u očekivanju prve menstruacije kod predmenarhalnih djevojaka, odnosno kao doživljaj prve menstruacije kod postmenarhalnih djevojaka (Mužinić Bikić i sur.). Zatim slijedi izlaganje na temu osobina ličnosti i navika hranjenja kod specifičnog, stresom izazvanog, poremećaja koji se očituje sekundarnim izostankom menstruacije kod adolescentica i mladih žena (Nakić Radoš i sur.). Iduća tema nastavlja se ispitivanjem u populaciji mladih, a bavi se temom seksualnog ponašanja i stavova o zaštiti kod mladića i djevojaka (Barbiš i sur.). Potom slijede dva istraživanja sa trudnicama i rodiljama koja se bave strahom od poroda u trudnoći i nakon poroda kod prvorotki i višerotki (Jokić-Begić i sur.) te predikcijom simptoma posttraumatskog stresnog poremećaja nakon poroda (Srkalović Imširagić). Simpozij završava izlaganjem na temu perimenopauze i depresivnih simptoma u žena srednje životne dobi (Muslić i sur.). Nadamo se da će simpozij svojim znanstvenim spoznajama i praktičnim implikacijama doprinijeti podizanju svijesti, razvoju i unaprijeđenju reproduktivnog mentalnog zdravlja te psihosocijalnih aspekata ginekologije i porodništva u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Sandra Nakić Radoš
(autor)