Pregled bibliografske jedinice broj: 826509
METODE PROČIŠĆAVANJA IONSKIH KAPLJEVINA
METODE PROČIŠĆAVANJA IONSKIH KAPLJEVINA // Knjiga sažetaka, XXIV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Ukić, Šime ; Bolanča, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2015. str. 211-211 (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 826509 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
METODE PROČIŠĆAVANJA IONSKIH KAPLJEVINA
(PURIFICATION OF IONIC LIQUIDS)
Autori
Prlić Kardum, Jasna ; Milin, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka, XXIV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ Ukić, Šime ; Bolanča, Tomislav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2015, 211-211
ISBN
978-953-6894-54-3
Skup
XXIV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.04.2015. - 24.04.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ionske kapljevine; kapljevinska ekstrakcija; dibenzotifen
(ionic liquids; liquid-liquid extraction; dibenzothiophene)
Sažetak
U posljednje vrijeme sve se veća pažnja posvećuje očuvanju okoliša te su zbog toga postavljaju i sve stroži zahtjevi za smanjenjem sumporovih spojeva u motornim gorivima. Procesom hidrodesulfurizacije uklanjaju se sumorni i dušikovi spojevi iz goriva, međutim, takav proces je skup i ekološki neprihvatljiv jer zahtjeva rad pri visokim temperaturama i tlakovima. Kapljevinska ekstrakcija pomoću ionskih kapljevina posebno je interesantna alternativa hidrodesulfurizaciji s obzirom da je ekstrakcija proces koji se može provoditi u blagim radnim uvjetima, ali i zbog izuzetnih svojstava ionskih kapljevina kojima se zamjenjuju tradicionalna hlapiva otapala. O ionskim kapljevinama često se govori kao o obećavajućim otapalima za čiste procese i zelenu kemiju [1, 2]. Uspješnost ekstrakcijskog procesa, procjenjuje se i na temelju posljednjeg stupnja ovog procesa, regeneracije otapala. Zbog svojstva nehlapivosti ionskih kapljevina te hlapljivosti komponenata otopljenih u njoj, moguće je nakon ekstrakcije sumpora iz goriva, kao metodu regeneracije ionskih kapljevina, odabrati vakuum isparavanje. Nakon ekstrakcije sumporovih spojeva iz dizelskog goriva, a zbog visoke temperature vrelišta, dibenzotiofen zaostaje u pročišćenoj ionskoj kapljevini. Kako bi ionsku kapljevinu bilo moguće ponovno koristiti, potrebno je dibenzotiofen ukloniti odgovarajućim otapalima. Stoga je provedbom višestupnjevite kapljevinske ekstrakcije istražena učinkovitost uklanjanja zaostalog dibenzotiofena iz ionskih kapljevina [C5mim][Tf2N] i [C6mmPy][Tf2N] pri različitim solvent odnosima, s odabranim otapalima (toluena, n-dodekana te n-heksadekana). Mjerenja su provedena u laboratorijskom šaržnom ekstraktoru opremljenom s mehaničkim miješalom. Analiziran je utjecaj masenog omjera ionske kapljevine i otapala te broja stupnjeva ekstrakcije na učinkovitost ekstrakcije dibenzotiofena iz ionske kapljevine, kao i optimum potrošnje otapala. Rezultati istraživanja pokazuju da se najbolja učinkovitost ekstrakcije postiže upotrebom ndodekana. Utvrđeno je da se povećanjem masenog omjera kao i stupnja ekstrakcije kod svakog sustava povećava i udio ekstrahirane komponente. Kako se odabir otapala mora temeljiti osim na ekološkom aspektu na ekonomskom, određena je specifična potrošnja otapala. Specifična potrošnja otapala manja za manje solvent odnose iako se ista separacija postiže u više stupnjeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Jasna Prlić Kardum
(autor)