Pregled bibliografske jedinice broj: 826488
Izmjene sustava upravljanja kvalitetom koje donosi ISO 9001:2015 u jedinicama lokalne i regionalne samouprave
Izmjene sustava upravljanja kvalitetom koje donosi ISO 9001:2015 u jedinicama lokalne i regionalne samouprave // 17. međunarodni simpozij o kvalieti "Kvaliteta čini razliku" 17th International Symposium on Quality / dr.sc. Miroslav Drljača, dr.sc. Josip Čiček, prof.dr.sc. Marko Bešker (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo menadžera kvalitete, 2016. str. 337-349 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 826488 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izmjene sustava upravljanja kvalitetom koje donosi ISO 9001:2015 u jedinicama lokalne i regionalne samouprave
(Modification of quality management system by the ISO 9001: 2015 in local and regional government)
Autori
Čandrlić-Dankoš, Ivana ; Malenica, Damir ; Gruičić, Ozren ; Linić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
17. međunarodni simpozij o kvalieti "Kvaliteta čini razliku" 17th International Symposium on Quality
/ Dr.sc. Miroslav Drljača, dr.sc. Josip Čiček, prof.dr.sc. Marko Bešker - Zagreb : Hrvatsko društvo menadžera kvalitete, 2016, 337-349
ISBN
978-953-8067-03-7
Skup
17. međunarodni simpozij o kvalieti "Kvaliteta čini razliku" 17th International Symposium on Quality
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 16.05.2016. - 18.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
izmjene sustav upravljanja kvalitetom ; ISO 9001:2015 ; jedinice lokalne i regionalne samouprave
(modification of quality management system ; ISO 9001:2015 ; Local and regional administration)
Sažetak
Usvajanje sustava upravljanja kvalitetom (u daljnjem tekstu: SUK) je strateška odluka organizacije koja uz pretpostavku predanosti uprave ima za cilj poboljšanje sveukupne performanse. U svojoj osnovi organizacija kritički razmatra vlastitu djelotvornost, te tražeći bolja, povoljnija i/ili brža rješenja teži unaprjeđenju. Privredni sektor je izravno na tržištu, pa je ocjena uspješnosti prepoznavanja potreba korisnika usluga, te stvaranja proizvoda i usluga kojima će to ostvariti, jasno mjerljiv uspjehom ili neuspjehom na tržištu. Javni sektor odnosno jedinice lokalne i regionalne samouprave sa područja Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: JLRS) u tom su pogledu specifične. Specifičnost proizlazi iz Zakona o lokalnoj i regionalnoj (područnoj) samoupravi kojim je uređen djelokrug i ustrojstvo, način rada, nadzor, ali i sva druga pitanja od važnosti za njihov rad. Ovaj Zakon daje JLRS-ovima prava, obveze i ovlasti, za koje nemaju konkurencije. Značajne odrednice JLRS-ova je multifunkcionalnost djelovanja, identitet i specifičnosti definirane područjem na kojem djeluju, ali i izbori. Izbori su svojevrstan ekvivalent tržištu, na kojem uprava može provjeriti svoju uspješnost, odnosno mišljenje korisnika usluga o kvaliteti (u najširem smislu) pruženih usluga. Globalizacija tržišta i internet učinili su informacije dostupnim svima, te time otvorila mogućnost praćenja i usporedbe, ali i podigla razinu očekivanja pa i kritičkog promišljanja uspješnosti fizičkih u odnosu na pravne osobe. U JLRS to konkretno znači značajno veća očekivanja korisnika usluga u pogledu sigurnosti, pravodobnosti, pouzdanosti, cjelovitosti i potpunosti pružene usluge. JLRS koje su implementirale SUK iskazale su svoju spremnost da vlastitu uspješnost mjere i ocjenjuju prema međunarodnim kriterijima. Postavlja se pitanje koje promjene je potrebno provesti u postojećim sustavima kako bi ih prilagodili zahtjevima nove međunarodne norme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija