Pregled bibliografske jedinice broj: 825922
Pragmatika gramatičkih oblika: morfološka i sintaktička sredstva kao načini za iskazivanje uljudnosti
Pragmatika gramatičkih oblika: morfološka i sintaktička sredstva kao načini za iskazivanje uljudnosti // Fluminensia : časopis za filološka istraživanja, 27 (2015), 2; 103-116 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 825922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pragmatika gramatičkih oblika: morfološka i
sintaktička sredstva kao načini za iskazivanje
uljudnosti
(Pragmatics of grammatical forms: morphological and
syntactic means as ways to express politeness)
Autori
Matešić, Mihaela ; Marot Kiš, Danijela
Izvornik
Fluminensia : časopis za filološka istraživanja (0353-4642) 27
(2015), 2;
103-116
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
uljudnost ; komunikacijska kompetencija ; pragmalingvistička kompetencija ; morfološka i sintaktička sredstva ; tipologija
(politeness ; communicative competence ; pragmalinguistic competence ; morphological and syntactic means ; typology)
Sažetak
Uljudnost je moguće iskazati neverbalno, verbalno ili udruživanjem verbalnih i neverbalnih znakova. Temelji teorije uljudnosti u lingvističkome smislu postavljeni su djelima Robin T. Lakoff u 70-im te Penelope Brown i Stevena Levinsona u 80- im godinama 20. stoljeća. Nadalje s pojmom i fenomenom verbalne, tj. jezične uljudnosti povezana je pragmalingvistička kompetencija, koja je jedna od temeljnih sastavnica komunikacijske kompetencije, a odnosi se na vladanje izborom odgovarajućih oblika izričaja u različitim jezičnim situacijama. Budući da pripada pragmalingvističkim pojavama, uljudnost se ostvaruje kroz funkciju i društveno značenje jezičnih struktura. Upravo stoga teorija (jezične) uljudnosti uvelike je usmjerena, uz ostalo, i na tipologiju jezičnih sredstava koja u pojedinim jezicima služe za iskazivanje uljudnosti. U radu se analiziraju sredstva i postupci koji se upotrebljavaju za iskazivanje uljudnosti u hrvatskome jeziku, a koji uspostavljaju odnos prema morfološkoj i sintaktičkoj razini jezičnoga opisa. U tome se smislu u hrvatskome jeziku uočavaju mehanizmi za provedbu pojedinih strategija uljudnosti, kao što su: izbor glagolskih oblika (npr. u svrhu deimperativizacije iskaza i sl.), izbor morfoloških i tvorbenih sredstava (npr. uporaba ličnih zamjenica, osobito u pseudoparemiološkim konstrukcijama, te povratno posvojne zamjenice ; uporaba deminutiva), izbor među sintaktičkim preoblikama (npr. uporaba interogativnih rečenica) i općenito sintaktičkim konstrukcijama, osobito s obzirom na različitost između sintakse rečenice i sintakse iskaza. Usto što analiza morfoloških i sintaktičkih sredstava za iskazivanje uljudnosti pridonosi razvoju teorije uljudnosti, ona može istodobno pridonijeti i potpunijem opisu pojedinih gramatičkih kategorija u različitim priručnicima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- MLA - Modern Language Abstracts
- CSA Linguistic and Language Behavior Abstracts
- Linguistic Bibliography
- Directory of Open Access Journals (DOAJ)
- European Reference Index for the Humanities (ERIH)
- URLICHSWEB