Pregled bibliografske jedinice broj: 824679
'Više sušica umori nego što zla rat stvori' – slučaj tuberkuloze na kosturu djeteta iz kasnosrednjovjekovnog Iloka u kontekstu sličnih nalaza s područja Slavonije
'Više sušica umori nego što zla rat stvori' – slučaj tuberkuloze na kosturu djeteta iz kasnosrednjovjekovnog Iloka u kontekstu sličnih nalaza s područja Slavonije // Program, izveštaji i apstrakti 39. skupštine i godišnjeg skupa Srpskog arheološkog društva / Crnobrnja, Adam ; Filipović, Vojislav (ur.).
Vršac: Srpsko arheološko društvo i Gradski muzej Vršac, 2016. str. 76-77 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 824679 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
'Više sušica umori nego što zla rat stvori' – slučaj tuberkuloze na kosturu djeteta iz kasnosrednjovjekovnog Iloka u kontekstu sličnih nalaza s područja Slavonije
(A case of childhood tuberculosis from late medieval Ilok in the context of similar finds from Slavonija)
Autori
Novak, Mario ; Rimpf, Andrea ; Krznar, Siniša ; Janković, Ivor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Program, izveštaji i apstrakti 39. skupštine i godišnjeg skupa Srpskog arheološkog društva
/ Crnobrnja, Adam ; Filipović, Vojislav - Vršac : Srpsko arheološko društvo i Gradski muzej Vršac, 2016, 76-77
ISBN
978-86-80094-02-1
Skup
39. skupština i godišnji skup Srpskog arheološkog društva
Mjesto i datum
Vršac, Srbija, 02.06.2016. - 04.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kasni srednji vijek; Ilok; tuberkuloza
(late medieval period; Ilok; tuberculosis)
Sažetak
Probno arheološko istraživanje lokaliteta Ilok – Ađanski kraj/Krstbajer provedeno je tijekom rujna 2015. godine pod vodstvom Andree Rimpf iz Muzeja grada Iloka, a u suradnji s Institutom za arheologiju iz Zagreba. Nalazište je smješteno je u istočnom dijelu grada, oko 200 metara zapadno od graničnog prijelaza Ilok (HR) – Bačka Palanka (RS). Istražena su 52 m2 kasnosrednjovjekovnog groblja koje se na temelju nalaza može datirati između 13. i 16 st., tj. u razdoblje prije turskog osvajanja Iloka. Najvjerojatnije je riječ o župnom groblju pa se može očekivati i postojanje crkve, kako se navodi u povijesnim izvorima za iločki Donji grad. U 30 istraženih grobova (sve pojedinačni ukopi) bili su pohranjeni ostaci 29 osoba: osam muškaraca, šest žena, 11 djece i četiri osobe čiji spol i starost nisu mogli biti ustanovljeni. Većina odraslih umrla je u mlađoj/srednjoj dobi, a svega dvije osobe doživjele su više od 50 godina. Raspored i morfologija koštanih trauma na dugim kostima i rebrima odraslih osoba upućuju na nesretne slučajeve kao glavni uzrok nastanka tih ozljeda. Na više dječjih kostura zabilježene su patološke promjene povezane sa zaraznim bolestima, metaboličkim poremećajima, neadekvatnom prehranom i sl. Na kosturu djeteta pokopanog u grobu 26 uočene su morfološke promjene sukladne pojavi aktivne tuberkuloze. Riječ je o adolescentu starosti između 14 i 16 godina kod kojega su prisutne litičke lezije na križnoj kosti, prsnim i slabinskim kralješcima (T7-L4) te lijevim i desnim rebrima ; lezije na rebrima praćene su aktivnim periostitisom. Kao posljedica poremećene biomehanike kralježnice prisutna je ankiloza slabinskih kralježaka (L2-L3). Uz ove patološke promjene navjerojatnije je povezana i prisutnost aktivnog upalnog procesa na endokranijalnoj strani tjemenih kostiju i zatiljne kosti. S obzirom da makroskopskom analizom nije moguće ustanoviti je li riječ o tipu M. tuberculosis ili M. bovis uzorak rebra poslan je na analizu drevne DNA. Slučaj tuberkuloze iz Iloka usporedit će se s kronološki bliskim slučajevima iz kontinentalne Hrvatske ali i susjednih područja kao što su Vojvodina i južna Mađarska. Uz to, konzultirat će se i povijesni izvori kako bi pokušalo utvrditi je li tuberkuloza na ovom području bila endemska pojava ili su za njeno prisustvo u Iloku i drugim nalazištima odgovorni burni povijesni događaji povezani s građanskim ratom u Slavoniji i osmanlijskim osvajanjima tijekom 15. i 16. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za antropologiju